Lifestyle

Ezért érzed magad borzalmasan, amikor vissza kell hallgatnod a saját hangod: A válasz meglepő!

Veled is megtörtént már, hogy visszahallgattad a saját hangod egy felvételen és elborzadtál, annyira kellemetlen volt? Sokan érzik ezt így és erre a jelenségre is megvan a tudomány válasza.

Hangkonfrontáció

Philip Holzman és Clyde Rousey pszichológusok alkották meg a "hangkonfrontáció" kifejezést e jelenség meghatározására még 1966-ban. Alapvetően az ok, amiért mindannyian annyira kellemetlenül érezzük magunkat, mikor egy felvételen visszahalljuk a hangukat, az, hogy a beszéd közben hallott hangunk alapján más típusú elvárás alakul ki bennünk a hanguk milyenségét illetően, és amikor egy felvételt hallunk vissza, egyszerűen csalódottak vagyunk, azonban a jelenség ennél valamelyest összetettebb.

Fiziológiai okok

Amikor a saját hangodat hallod lejátszva egy felvételen, a hang a levegőn keresztül a füledbe jut a "légvezetésnek" nevezett folyamat során - írja a The Conversation. Amikor a hang eléri a fület, rezgésbe hozza a fül csontjait, amelyek jeleket küldenek az idegrendszernek, hogy az regisztrálja őket, bármi is legyen az: nyelv, építkezés a földszinten, vagy a macskád nyávogása.

Amikor azonban a mindennapi életben beszélünk, akkor nem csak külsőleg, a levegőn keresztül, hanem belsőleg, a fejünkben lévő csontokon keresztül továbbított hangot is halljuk. Amikor a hang a csontokon keresztül halad a levegővel szemben, sokkal alacsonyabb frekvencián szólal meg, mivel a hanghullámok különböző közegekben másképp terjednek. Ennek eredményeképpen a visszaadott hangunk jellemzően magasabbnak és vékonyabbnak hangzik. A hangkonfrontáció akkor következik be, amikor azt várjuk, hogy a hangunk úgy hangozzon, ahogyan a mindennapi életben halljuk, azonban ez mégsem így történik.

Pszichológiai okok

Egyesek talán szeretik a saját hangjukat. A Perception című folyóiratban 2013-ban megjelent egyik tanulmányban a pácienseknek tudtukon kívül olyan hangmintákat játszottak le, amelyek között a sajátjuk is szerepelt. Utána következetesen vonzóbbnak ítélték saját hangjukat, mint másokét.

Ez adta a tippet Holzmannak és Clyde Rouseynak arra, hogy talán nem csak ez a fiziológiai magyarázat játszik szerepet. Az ezt követő vizsgálatok során azt is felfedezték, hogy a hangkonfrontáció azért fordul elő, mert beszéd közben személyiségünk olyan aspektusait - amit ők "nyelven kívüli jelzéseknek" neveztek - érzékeljük, mint a szorongás, a határozatlanság vagy a düh, és ez kellemetlen lehet számunkra. Ez visszautal a hangi konfrontáció elvárás kontra valóság elemére. Társas lényekként kényelmetlenül érezzük magunkat, ha a hangunkban olyan aspektusokat hallunk vissza, amelyek eltérnek attól, ahogyan a fejünkben elképzeljük magunkat.

Lapozz!

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
A tini-romantika még mindig képes tarolni. Ismét megmutatjuk, hogy mely filmekre kaptak rá a nézők a magyarországi Netflixen!
Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...