Nyaralás a gyerekekkel: Ezekre figyelj oda, hogy a nyaralás és az utazás zökkenőmentesen teljen

A nyár a szabadság, az önfeledt öröm, a játék, a kirándulások és a vízparti mókák időszaka, amikor a gyerekek végre kiszabadulnak az iskola vagy az óvoda falai közül, és átadhatják magukat a jól megérdemelt pihenésnek. A meleg hónapok azonban nemcsak élményeket, hanem kihívásokat is rejtenek a szülők számára.
A nyár veszélyei
Egy gyerekre mindig oda kell figyelni – és ez alól a nyári időszak sem kivétel. Szülőként számos olyan alapvető feladatunk van, amikor minden időjárási viszonyra, környezeti hatásra, egészségügyi kockázatra és higiéniai tényezőre felkészülve kell helytállnunk. Bár a baj akár otthon, egy perc alatt is meglehet, a kirándulások és nyaralások alkalmával csak még inkább vigyázni kell a gyerekekre, hiszen számos olyan kockázat merülhet fel – a napszúrástól a folyadékhiányon át az utazással kapcsolatos problémákig –, amelyekre egy szülőnek gyorsan és határozottan kell reagálnia.
Hogy valóban gondtalan legyen a vakáció, összegyűjtöttük, milyen veszélyekre érdemes odafigyelni a nyaralások során, és hogyan óvhatjuk meg a gyerekeket a leggyakoribb problémáktól.
A nap és a meleg elleni védelem
Nyáron kulcsfontosságú a naptej rendszeres használata. Próbáljunk meg jó minőségű, magas faktorszámú (legalább SPF 30) termékek közül válogatni, melyekkel sűrűn lekenjük a gyerekeket, hogy biztosan ne égjenek meg a napon. Általánosságban elmondható, hogy két óránként ajánlott a gyerekeket újra kenni, ha pedig vízparton vagy strandon vagyunk, még gyakrabban tegyük ezt meg. Azokra a területekre, amit nem tudunk feltétlenül naptejjel lekenni pl. a fejtető vagy a szemek, mindig szolgáljunk más alternatívákkal a gyerekeknek. A nap perzselő sugarai ellen az UV-szűrős napsapka, baseball sapka vagy kis kalap a legideálisabb választás, a szemek védelme érdekében pedig egy napszemüveg a jó megoldás.
Ha kirándulunk nyáron, mindig laza, légáteresztő, világos ruházatot adjunk a gyerekekre, ami takar, ám nem melegít. A déli órákban kerüljük a napot, hiszen 11 és 15 óra között a legmagasabb az UV-sugárzás. Ezekben az órákban érdemes inkább hűvösebb helyre bevonulni vagy árnyékos menedéket keresni. Ha a nagy melegből hirtelen egy légkondicionált helyiségbe megyünk, különösen figyeljünk a gyerekekre, mert a hőmérséklet gyors változása – főleg, ha le vannak izzadva – könnyen megfázáshoz vezethet. Sokszor az ember csak későn veszi észre, hogy a forró időből a hidegre betérve, két pillanat alatt megfázott a kicsi.
Ha pedig a napon eltöltött órák számát illetően mégis bekövetkezik a baj, és a gyerek napszúrást kap, fontos felismerni a tüneteket, mint a bágyadtság, hányinger, erős fejfájás vagy akár szédülés.
Ha már vízparton vagyunk...
Ha már nyárról és vízparti programokról van szó, a napozás általános szabályainak betartása mellett van még néhány dolog, amire szintén nagyon oda kell figyelni. Először is mindig ügyeljünk rá, hogy a gyerekek étkezés után, tele hassal ne menjenek bele a vízbe. Bár a „tele hassal nem lehet fürdeni” utasítás mögött nincs kifejezetten orvosi ajánlás, érdemes várni az étkezés után legalább fél órát az újabb pancsolással. Ha a gyerek közvetlenül ebéd után úszik, az intenzív mozgás miatt gyomorpanaszok és hányinger is felléphet, hiszen az étel visszaáramolhat, a vér egy része pedig a bőr és az izmok felé irányulhat, ami lassítja az emésztést. És hát ne felejtsük, hogy tele hassal egy gyerek bágyadtabb, jóllakottabb, fáradtabb, így érdemes egy pici pihenőt beiktatni.
Alapszabály, hogy akár tengerről, akár hazai vízpartról, akár medencéről és strandolásról van szó, nem hagyjuk a gyereket sohasem egyedül víz közelében. Persze, ha jól tud úszni és már nagyobb, egy-egy óvó pillantás mellett nyilvánvalóan bemehet a vízbe egyedül is, de a kicsiknek még a sekély víz is veszélyes lehet. Hogyha tudjuk, hogy gyermekünk hajlamos fül- vagy kötőhártya-gyulladásra a víztől, mindig gondoskodjunk olyan készítményekről, amelyek segítenek a megelőzésben – vagy probléma esetén a gyors kezelésben. Kavicsos vízparton a lábat felsértő kagylók, kavicsok és tengeri dolgok miatt, medencék esetében pedig a csúszásveszély elkerülése érdekében ajánlott a gyerekekre papucsot és vízicipőt adni.
Külföld: ismeretlen ételek, na meg a víz kérdése
Hogyha külföldre látogatunk, nyilvánvalóan elkerülhetetlen, hogy az adott régió gasztronómiájával megismerkedjünk. Ebben természetesen nincsen semmi rossz, hiszen mindig izgalmas egy-egy ismeretlen konyha rejtett kincseit megkóstolni és felfedezni. Gondoljunk azonban arra, hogy nem minden gyerek szervezete tolerálja a helyi specialitásokat és a hazaitól eltérő ételkülönlegességeket. A helyi konyhák okozta gyomorpanaszokat elkerülve ügyeljünk a nyers ételek pl. tojás, tengeri herkentyűk, tejtermékek fogyasztására.
Az ivóvíz témakörére pedig külön felhívjuk a figyelmet! Egyes régiókban – különösen külföldön, ahol a vízhálózat nem olyan szigorúan ellenőrzött vagy tiszta, mint nálunk, az ivóvíz gyakran tartalmazhat baktériumokat és szennyeződéseket, amelyek hasmenést, hányást vagy más emésztőrendszeri problémákat okozhatnak a turistáknál. Az ilyen helyeken mindig biztosítsunk a gyerekeknek (és természetesen saját magunknak is) palackozott ivóvizet – sőt, még fogmosáshoz is azt használjuk, ha lehet.
Végül, mindig gondoskodjunk külföldön és belföldi nyaralások alkalmával is egy mini útipatika összeállításáról. Ebben az összes szükséges gyógyszert, vitamint és betegség elleni tablettát készítsük össze, amire az utazás alatt szükség lehet. Ekképpen legyen nálunk lázcsillapító, sebfertőtlenítő, ragtapasz és némi kötszer, hasmenés és hányinger elleni gyógyszer, illetve napégés kezelésére alkalmas dolgok. Lehet, hogy ezeknek a háromnegyedére nem is lesz szükségünk, de ne felejtsük, bárhol, bármilyen eshetőségre fel kell készülni.
Természetesen azért nem eszik olyan forrón a kását, és nem kell a nyári kánikulában minden apróság miatt aggódni –, így a fent említett problémák bekövetkezésének esélye is alacsony. Ugyanakkor sosem árt résen lenni, és jó szülőként előre számba venni minden lehetőséget. Így a nyaralás valóban gondtalan és élményekkel teli lehet, miközben biztonságban tudhatjuk a gyerekeket.
Fotók: 123rf.com