Mi is a deja vu?

Történt már veled olyasmi, hogy elutaztál egy idegen országba, városba, vagy egyszerűen egy olyan utcában sétáltál, ahol eddig még soha, mégis úgy érezted, hogy valaha jártál már ott? Ez az a megmagyarázhatatlan érzés, amelyet a köznyelv deja vu-nek nevez. Szokatlan és furcsa, sokan nem tulajdonítanak neki jelentőséget, mégis futkos a hideg az ember hátán, ha átéli ezt az általánosnak cseppet sem nevezhető élményt. 

Az emberek legalább 60-70%-a élete során legalább egyszer átéli ezt az érzést. Amikor az adott szituációban vagyunk az egyik érzékünk – látás, hallás, ízlelés, tapintás, szaglás – rádöbbent minket arra, hogy tudtunkon kívül valaha már jártunk az adott helyen, részesei voltunk valamilyen eseménynek.

Tudósok egy csoportja felállított számtalan elméletet, hogy vajon létezik-e, és ha igen, mi okozza a deja vu érzést, de eddig még semmilyen bizonyítható teória nem született a témában. Fontos, hogy ezen a ponton megálljunk egy pillanatra, hiszen a deja vu élmény, melynek során egy olyan helyszín, ahol azelőtt biztosan nem jártunk addigi életünk során, ismerősnek, megszokottnak tűnik, nem azonos azzal a jelenséggel, amit telepátiának, illetve prekogníciónak nevezünk.

A prekogníció (előzetes ismeret) azt jelenti, amikor valaki a jelenben megérez egy, a jövőben bekövetkező eseményt. A telepátia pedig egy olyan képesség, melynek során az egyén képes olyan dolgokat érzékelni, amelyeket a többi öt érzékszervünk képtelen lenne. Ez a két jelenség nagyon közel áll a Deja vu fogalmához, de azért nem teljesen ugyanaz.

A Deja vu fajtái

Abban az esetben, hogyha a deja vu-t viselkedési formaként értelmezzük, két kategóriára oszlik. Ezek tehát létezik asszociatív és a biológia deja vu.

A két típus közül az asszociatív deja vu az általánosabb. Ezt a jelenséget tapasztalja minden átlagos, egészséges egyén. Ebben az esetben a szóban forgó személy tapint, lát, hall, szagol vagy ízlel olyasvalamit, ami előidézi az emlékét egy érzésnek, amit a múltban valahol valamikor már megtapasztalt. A kutatók elismerik ennek a jelenségnek a létezését, ami kapcsolatban áll az agyban található memóriaközponttal.

A biológiai deja vu-ről olyan egyéneknél beszélhetünk, akik temporális lebeny epilepsziában szenvednek. Ezek az emberek a rohamok előtt gyakran tapasztalnak furcsa, deja vu szerű érzést. Ezt a jelenséget általában nagyon intenzívnek írják le. A tudósok számára ez egy viszonylag egyszerű módja, hogy tanulmányozzák a fennálló problémát, és segítséget nyújt nekik abban, hogy feltérképezzék az agynak azon területeit, amelyek szerepet játszanak eme szokatlan folyamat lejátszódásakor. Összegzésképpen, számos kutató hisz az asszociatív deja vu létezésében (amelyet tipikus deja vu-nek is szoktak nevezni), a másik fajtáját ennek a különleges jelenségnek pedig egyenlőre nem ismerik, hiszen nagyon változatos formákat ölt a természetben.

A deja vu-re vonatkozó elméletek

Nagyon sokan, köztük a tudományos és orvosi körökből is, számos ellentét felvetésével igyekeztek megkérdőjelezni a deja vu jelenség létezését. Nevezhetjük e ezt a szellem egyfajta megnyilvánulásának, avagy sem? Miért van az, hogy egyes emberek átélik ezt az élményt, mások pedig életük során egyszer sem tapasztalják? Milyen erők munkálkodnak az emberben, amikor előtör belőle az érzés, hogy járt már korábban egy adott helyen, annak ellenére, hogy a  valóságban a múlt eseményei bizonyítottan nem ezt igazolják? Ezek azok a kérdések, amelyek szembeszállnak a jelenben felállított lehetséges magyarázatokkal.

A paranormális jelenségekkel részletesebben a parapszichológusok, és a pszichológusok foglalkoznak. Ezek a szakemberek felállítottak egy teóriát, mi szerint a deja vu átélése során múltbeli életünk eseményei köszönnek vissza újra és újra. Néhányan azt vallják, hogy ez a jelenség egy megkésett érzelmi reakció a múltban már megtörtént egyes eseményekre. Megint mások úgy vélik, hogy az agy bizonyos működési mechanizmusok során olyan neurokémiai folyamatokat idéz elő, melynek során eljutunk helyekre, amelyek nem állnak kapcsolatban semmilyen múltbéli eseménnyel. Más erről szóló szövegekben fellelhető az a teória is, hogy a deja vu érzés során, hatalmába keríti az egyént egy különös érzés, melynek során a lelke kapcsolódik régi emlékekhez a tudatalattiban, annak ellenére, hogy a valóságban egy számára eddig teljesen ismeretlen és idegen környezetben jár. Ezt a folyamatot előidézheti egy illat, egy konkrét látvány, egy hang, lényegében bármi, ami az érzékeinkre hatni képes.

A deja vu csak egy az élet csodálatos misztikumai közül, melynek nyitja az elménkben rejlik, de egyelőre nem áll készen arra a világ, hogy ezt a rejtélyt megfejtse vagy egyáltalán képes legyen felfogni. Elképzelhető, hogy ezek az érzékeink által leadott jelek kapcsolatban állnak valós eseményekkel, de ebben a kérdésben egyáltalán nincsenek kézzel fogható bizonyítékok, inkább csak heves viták és olyan talányok, melyek megfejtéséhez még számos kutatást kéne elvégezni. Az a tudás, ami a deja vu kapcsán a birtokunkban van, még csak a jéghegy csúcsa. 

Oldalak

Fashion&Beauty
Tavasszal mindannyian szeretünk olyan ruhadarabokba bújni, melyek stílusosak, de mégis képesek meleget nyújtani a változékony időjárás ellen. Ilyen alapdarabok a kardigánok is, melyek kényelmesek és...
Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...