A tenyérjóslás története

Mai napig sokan hisznek abban, hogy az ember sorsa a tenyerén található vonalakból könnyedén kiolvasható, s egy jós segítségével megtudhatjuk, hogy mi vár ránk a jövőben.

Vajákos asszonyok és cigányok
A tenyérjóslás egyes módozatai az ókorból maradtak fenn, hisz a kézfejen található domborulatokból és barázdákból való jövendő- és jellemolvasás mesterségét főként a vajákos asszonyok és a cigányok űzték. Az egyház később betiltotta ezt a jóslási formát, így sokan titokban űzték tevékenységüket.

A kiromantia tudománya
A kiromantia néven is ismert tudomány valószínűleg Kínából vagy Indiából ered, legkorábbi említése egy időszámításunk előtt 3000 körül keletkezett indiai védában olvasható. Később a tenyér vonalaiból jósló mesterség Babilóniában és Egyiptomban is feltűnt, hisz a Bibliában, a Kabbalában és a Koránban is olvashatunk róla utalásokat.

Árulkodó végtagok
A különleges keleti hagyomány feltehetőleg a kereskedelmi és kulturális kapcsolatok útján jutott el a világ pontjaira. Az ókori Görögországban Hippokratész feljegyzéseiben már olvashatunk a kéz fontosságáról, hisz szerinte az emberi egészség és kedélyállapot változásai könnyen megfigyelhetőek a végtagokon.

Arisztotelésznél egy egyiptomi textusban olvashatunk a tenyérjóslásról szóló részt, míg az ókori Rómában az idősebb Plinius ír róla a mágikus tevékenységet gúnyoló színműíró, Juvenalis mellett.

A kódexek hatalma
A szájhagyományok és a vándorcigányok közvetítésével az elutasító őskeresztény közösséget is túlélte a tenyérjóslás, mely a 18. századi kódexekből már könnyen kitanulható volt az alapos leírásoknak köszönhetően. A 14. és 15. században a tenyérvonalak részletes elemzéséről is olvashattak már az érdeklődők, mondhatni esettanulmány jellegű feljegyzések is készültek már ekkoriban. A reneszánsz által elhozott kulturális térnyeréssel és többnyelvűséggel ezek a feljegyzések is egyre szélesebb körben terjedtek el, így nem is annyira meglepő, hogy 1780-ban klasszikus humán tárgyként oktatták ezt a fajta jövendőmondást a német egyetemeken.

A modern tudományok alapja
Dr. Charlotte Wolff 1942-ben megjelentetett a témában egy könyvet, melyben állítja, hogy a tenyér vonalainak élettani vonatkozásai vannak, ám az, hogy minden apró részletbe pszichológiai és misztikus jelentéseket vélük felfedezni - ostobaság. A dermatoglifák (ujjak bőrlécrendszere és ujjbegynyomatok) terén végzett kutatásokban kiemelkedő eredmények ért el a későbbiekben L. S. Penrose és az amerikai Harold Cummins, akik nagyban hozzájárultak a kriminológia, a patológia, a pszichológia, a genetikai és klinikai orvostudomány fejlődéséhez.

Oldalak

Lifestyle
A tini-romantika még mindig képes tarolni. Ismét megmutatjuk, hogy mely filmekre kaptak rá a nézők a magyarországi Netflixen!
Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...