Sárga vagy barna a tujád? Ez okozza a bajt

Nincs is szebb, mint egy dús és zöld tuja, mely nem csak magában mutathat jól, de bizony sorba ültetve még sövénynek is igazán látványos. Az elmúlt években azonban egyre több elsárgult, elbarnult, megszáradt tuját látni - most azonban kiderül, hogy ezt mi okozhatja!

Talajban lévő baktériumok, gombák

A belső levelek elhalása rendellenes gyökérfunkciót is jelezhet, melynek oka lehet például a nem megfelelő pH-érték vagy a pangó víz. Utóbbi hatására káros folyamatok indulnak el a talajban, hisz a hasznos mikroorganizmusok elpusztulnak, helyüket pedig káros baktériumok, gombák foglalják el. Ennek eredménye a gyökérpusztulás, gyökérgombásodás. Ezek a gombák mindenféle dísznövényt károsíthatnak, hisz polifág, azaz mindenevő kórokozók. Ez esetben az elrontott talajt vagy cserélni, vagy kórokozótól mentesíteni kell! Ilyenkor a talajba juttatott biológiai anyagokkal visszafordíthatjuk a romboló folyamatot. Tavasszal emellett érdemes rezes készítménnyel alaposan átmosni a növényeket, hisz a réz a gombás betegségek megelőzésére kiváló.

Didimaszcellás pikkelylevél barnulás

Főleg az esős, hűvös idő után figyelhető meg, hogy a tuják belső levelei, hajtásai elkezdenek sárgulni, s letöréskor a belsejük gyakran üreges, mivel a bélszövet elhal bennük. Ilyenkor a leggyakoribb gombás fertőzés, a didimaszcellás pikkelylevél barnulás (Didymascella thujina) nevű betegség támadja meg a zöldeket, melynek hatására főként a tuják és borókák levelei sárgulni kezdenek, jellegzetes 0,5 mm nagyságú fekete foltok jelennek meg rajtuk. A betegséget könnyen kivédhetjünk, ha júliustól októberig kéthetente kaptán, mankoceb, kresoxim-metil, miklobutanil vagy tribázikus rézszulfát hatóanyagú szerekkel permetezzük le a veszélyeztetett növényeket. A beteg részek azonban könnyen fertőzés forrásaivá válhatnak, így vagy rázzuk meg a tuját és hagyjuk, hogy lepotyogjanak az elhalt részek, vagy törjük, vágjuk le az elhalt hajtásokat és égessük is el azokat. A tujákat néha érdemes nagyerejű vízsugárral is lemosni, hisz így gyorsan megszabadulhatunk az élettelen, beteg részektől. A permetezést tavasszal és ősz végén is érdemes egyszer-egyszer megejteni, így a további gombosodást is kivédhetjük valamennyire.

Fotók:graciana.de, baumschule-horstmann.de

Oldalak

Lifestyle
Azért valószínűleg nem ez fogja visszatenni Lindsay Lohant a térképre, viszont a frissen felkerült filmek nem igazán tudtak labdába rúgni mellette.
Lifestyle
A TikTokon ezerféle elképesztően zseniálisa takarítási trükkel találkozhatunk, érdemes viszont olykor közelebbről is megvizsgálni, vajon valóban hatékonyak-e ezek a módszerek.
Sztárok
A mindennapok során rengetegen igyekeznek elrejteni ősz hajszálaikat, Salma Hayek pedig egy igencsak meglepő ötlettel állt elő a probléma gyors megoldására.