Tanácsok gazdiknak - Így óvd házi kedvencedet télen!

Időjárás szempontjából az állatok számára is kritikus évszak a tél. Ők is fáznak, reszketnek. Ha nem vigyázunk rájuk kellőképpen, ugyanúgy megbetegedhetnek, mint mi magunk.

Külső védelem kutyáknak
Ha kertben tartott kistestű kutyusunk van, télre vigyük be a lakásba, mert könnyen megfázhat. Amelyik fajtáknak a hasa beleér a hóba, azok a legveszélyeztetettebbek, de bármelyik apróság nehezen viseli a mínuszokat. Amennyiben nagyobb testű, ám rövid szőrű kutyát tartunk, őt se hagyjuk kinn fagyok idején, mert a vastag bunda hiányában őt sem kíméli az időjárás. Ha idősebb az állat, nem elég neki a szokásos kutyaház. Helyette, a fűtött szoba melege tesz neki jót. Ha a lakásba nem is tudjuk beengedni őket, mindenképpen fűtött helyiségben (garázs, pince, stb.) teleltessük őket. Sétálni, játszani, a dolgukat elvégezni természetesen engedjük ki őket. A beteg, vagy frissen operált kutyákat csak és kizárólag szobahőmérsékleten szabad tartani.

A nagyobb testű, északról származó ebek imádják a telet. Ha olyan kutyánk van, aki jól bírja a hideget, egészséges és életerős, akkor is figyeljünk rá, hogy a háza kelellőképpen meleg legyen. Béleljük ki rongyokkal, legyen rendesen leszigetelve, és igyekezzük szárazon tartani. Ha a kutya szobahőmérséklethez szokott, még ha hosszú is a szőre, akkor is sokkal jobban kell figyelni rá, mint a kint élő társaira. Ha sétáltatjuk, mindig adjunk rá valamilyen ruhát. Már rengeteg féle kapható, de mi magunk is varrhatunk neki. Akárhogy is, a kutya mellkasa és háta mindenképpen legyen védve!

Belső védelem kutyáknak
Télen a kutyánkat több étellel kell ellátni, mert szervezetük a nagyobb mennyiség bevitelével készül fel a hidegre. Kalóriadús tápot adjunk neki, és nagyobb adagot, mint az év többi időszakában. Ha a kutya fogyni kezd, mert nem eszik eleget, legyengül, és végső soron el is pusztulhat. Nem kell túletetni sem azért, de figyeljünk oda a megfelelő mennyiség szinten tartására.

Betegségek, sérülések
Ügyelni kell arra, hogy ne egyen havat kedvencünk! Ez nagyon fontos, hiszen megfázhat tőle. Ha kutyusunk köhög, tüsszög, megváltozik a hangja, akkor valószínűleg havat evett. A hóevés oka egyébként lehet gyomor-, illetve bélhurut is, aminek a tünetei: hányás, hasmenés, étvágytalanság.

A kutyák lábai nagyon érzékenyek télen. Elsősorban a felsózott utak jelentenek veszélyt rájuk, de a hó és a jég sem tesznek jót nekik. Vágások, kimart felületek, allergiás gyulladások keletkezhetnek a tappancsokon, szóval gyakran vizsgáljuk a lábaikat. Ha hajlandó közreműködni, húzzunk a lábaira cipőket, amikkel megelőzhetőek ezek a sérülések. Ha nem tudjuk ráadni, akkor viszont minden séta után mossuk le a lábait. Macerás, de sok baj kiküszöbölhető vele.

Cicavédelem
A macskák viszonylag alkalmazkodóak a zord körülményekhez. Bundájuk megvastagszik télre, így nem sűrű a megfázás vagy egyéb betegség náluk. A só viszont ugyanúgy kimarhatja a tappancsukat, szóval erre figyelni kell, ha kinti cicánk van. Mindenképp legyen egy picike háza, amit testének melegével be tud fűteni, és amit szalmával vagy rongyokkal kibélelünk, és bejáratát is védjük a huzattól. Kapjon több ételt a cica is, és táplálóbbat, mint nyáron. Ha benti macskát birtoklunk, akkor csak annyi dolgunk van vele, hogy időnként megnézzük, nem forrósodott-e teljesen át, ahogy a kandalló előtt, vagy a fűtőtest tetején heverészik.

Oldalak

Lifestyle
Sokan kihagyják ezt a jelentéktelennek tűnő, ámde annál fontosabb lépést a sonkafőzés során. Vajon te is itt hibáztál eddig?
Sztárok
Ha ezt túl fogja élni Krausz Gábor és Mikes Anna szerelme, akkor valószínűleg mindent. A sztárpáros igyekezett megnyugtatni a rajongókat.
Sztárok
Gal Gadot nem sokat beszél a magánéletéről, így senkit sem lepett meg, mikor kiderült: nemrég a legnagyobb titokban hozta világra negyedik gyermekét. A DC sztárja most friss fotóval jelentkezett az...