A szülők már nem tudnak játszani

A mai szülők elfoglaltak, egyszerre öt dolog jár a fejükben, és saját bevallásuk szerint lassan azt is elfelejtik, hogyan is kellene játszaniuk gyerekeikkel. Kreatív és gondolkodtató, mégis szórakoztató tevékenységet kieszelni nehéz, pedig a csemeték ezeken keresztül tanulnának.

A Prof. Tanya Byron által írt „State of Play, Back to Basics” (Játék-állam-állapot, vissza a kezdetekhez) című tanulmány kétezer nagy-brittaniai szülő és gyermek (5-15 évesek) életébe tekint be, és a nemzet játékkal kapcsolatos szokásait vizsgálja.

A tanulmányból egyértelműen kitűnik, hogy a gyerekek mai tevékenységei nem ütnek el erősen a szüleik játékaitól, így ennek tudatában a szülőknek érdemes lenne a „vissza az alapokhoz” gondolkodást elsajátítatni, hogy a közös játszadozáson keresztül közelebb kerüljenek gyermekeikhez.

Ez semmilyen drasztikus lépést nem követel, csupán vissza kell emlékezniük, hogy milyen játékokat élveztek gyerekként, mint például az akciófigurák és a jelmezes játékok, hogy ezeket megismertetve a kicsikkel, felébresszék képzeletüket, és úgy szórakozzanak, mint ifjú korukban.

A környezet hatása

A biztonságos környezet megteremtése nem meglepő módon nagyon fontos a mai szülőknek, és a megkérdezett felnőttek több mint felének (54%) ez a legégetőbb kérdés.

Az olyan játéktér kiválasztása, amelyből a kicsik tanulhatnak, a második legfontosabb szempont a szülők szerint, 52% ezt elengedhetetlenül fontosnak véli. Ezt követi szorosan az interaktív környezet megválasztásának kérdése 33%-os aránnyal, míg a gondolatébresztő játékok fontosságát 18% emelte ki.

Ennek fényében nem meglepő, hogy a tematikus parkok - mint a párizsi Disneyland - melyek mesékre és a gyerekek interaktív bevonására épülnek, a szülők 29%-a szerint tökéletesek a közös játékra. Ily módon biztonságos környezetben, fejlesztő jellegű, mégis mókás elemeket szőhetnek a családi kikapcsolódásba.

A szülők 74%-a szerint a színes és fantáziadús környezet szintén kulcsfontosságú. Ez újfent megerősíti, hogy a Disneyland Paris kiemelkedő helyen szerepel a szülők listáján, mivel a gyerekeket kreativitásra sarkallja, miközben biztonságban játszhatnak, és tanulhatnak.

A generációs szakadék áthidalása a „vissza az alapokhoz” gondolkodással

A generációk közti kommunikáció hiánya, és hogy nem tudjuk, milyen játékokat is játszhatunk együtt, könnyen elrontják a családi mókát. Ha magunk sem értjük, miként vonhatjuk be gyermekeinket izgalmas játékokba, amiket mindenki élvez, az arra enged következtetni, hogy nem csak a kicsik vesztették el lelkesedésüket. A szülők majdnem egyharmada (30%) állítja, hogy a gyerekekkel játszani unalmas, míg a kicsik 16%-a érez ugyanígy.Pedig a közös játék nem csupán az értelmi fejlődést szolgálja, de hatalmas a szerepe a szülő-gyerek kapcsolat kialakításában.

A kommunikációs csapda szintén jól látható, ha megvizsgáljuk, hogyan tekintenek a különböző generációk napjaink technológiájára. Közel minden harmadik szülő (30%) inkább számítógépes játékokat játszik a gyerekekkel, mivel úgy gondolja, ezt élvezik az picik leginkább. Ezzel szemben tízből kilenc gyerek (89%) mondta, hogy ők inkább egyedül játszanának a számítógépen, míg pont háromnegyedük (75%) sokkal szívesebben játszana hagyományos társas játékokat szüleivel, vagy mozogna a szabad levegőn.

A munkahelyi stressz, testvér-rivalizálás, és a bizonytalanság elrontja a játékot. A szülők felének problémát okoz, hogy a mindennapi nehézségek, és a munkahelyi stressz súlyosan rányomja bélyegét a családjukkal töltött időre. A gyerekek közel harmada (30%) felismeri, hogy családi problémáik egyértelműen a szülők munkájából fakadnak, illetve úgy érzik, hogy szüleik túl elfoglaltak, hogy foglalkozzanak velük. Épp ezért kéne gyermekeink érdekében előrébb sorolnunk a játékra szánt időt.

Az ősi probléma, miszerint a testvéri rivalizálás szintén nyomást helyez a családokra, a gyerekek 33%-a szerint elrontja a közös szórakozást. A lányok pedig még intenzívebben élik meg ezt a problémát, mint fivéreik. A szülők majdnem egyharmada (32%)-a szerint a testvérharcok a legnagyobb problémák, amivel szembe kell nézniük a nevelés során.

Az egyértelmű nevelési tanácsok és útmutatások hiánya szintén nehézséget okoz a szülőknek. Minden tízedik szülő számolt be arról, hogy olyan elveszettnek érzi magát az ellentmondó információk közt, hogy ez gátolja a gyerekekkel való önfeledt időtöltésben.

A játék létfontosságú a kicsik fejlődésében, fejleszti a kommunikációs készségeiket, és segít elsajátítani az életben fontos alapokat. A „ vissza az alapokhoz” jelentés célja, hogy segítsen a szülőknek a játékot olyanná tenni, amilyennek lennie kell mindkét generáció számára: nevelő, inspiráló, és mindenek előtt szórakoztató!

Tanya Byron professzor - az író - így foglalta össze következtetéseit:

„Négy kiemelkedően fontos összetevőjét kell megneveznünk a gyerekekkel folytatott játéknak: tanulás, inspiráció, integráció, és kommunikáció. A szülőknek saját játékaik emlékét kell gyermekeik nevelését támogató pillérnek tekinteniük. A kulcs, a nyílt és őszinte párbeszéd a szülők és gyermekeik közt, és a játékos környezet, mint Disneyland befogadása, mivel kiváló teret biztosítanak a szülőknek a fantáziadús játékok gyakorlására, kortól függetlenül. A generációk közti szórakozás, ahol egyetlen családtag sem érzi magát kirekesztve, vagy nyomás alatt, nem unatkozik és nem éri stressz, mind kiváló alapjai annak, hogy a fenti négy pillér - tanulás, inspiráció, integráció, és kommunikáció – részévé váljanak a mindennapos játéknak.”

 

Oldalak

Lifestyle
A tini-romantika még mindig képes tarolni. Ismét megmutatjuk, hogy mely filmekre kaptak rá a nézők a magyarországi Netflixen!
Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...