Pattanj két kerékre!

Sztrájkok, benzin-áremelelések, biztosításkötés, autómentes nap és ehhez hasonló cikkek jelennek meg nap mint nap a különböző médiákban. A globális felmelegedésről, az ózonlyukról nem is beszélve. De mit tehetünk, hogy „A kecske is jól lakjon, és a káposzta is megmaradjon”? Pattanjunk két kerékre!

A kerékpározás egy nagyon praktikus dolog a nőkre, a férfiakra, a környezetre, a közlekedésre, az egészségre és a gazdaságra nézve is.

Mielőtt nyeregbe ülnénk, fontos tisztába lennünk a szabályokkal! Ezért otthon, a számítógép előtt töltsünk ki egy KRESZ-tesztet, hiszen nem csak magunkra, de környezetünkre is figyelnünk kell, ha közlekedünk. (Egy apró hibából is nagy bajok lehetnek!) Ha nagyon profik szeretnénk lenni, indulás előtt készítsünk útvonaltervezővel egy térképet, hogy milyen irányba megyünk, hol lesznek nagyobb csomópontok, elágazások, és járjunk utána annak is, melyek a külön bicikliseknek kijelölt utak és sávok. Ha tényleg minden váratlan helyzetet meg szeretnénk előzni, egy vállra akasztható táskába készítsünk innivalót, lakatot, pulóvert és egy szendvicset is, hiszen a bicikli-tárolók -és a riasztók hiánya miatt, a kétkerekűvel bizony nehézkes a biztonságos parkolás. Városi kerekezésnél hasznos a visszapillantó tükör és a csengő is. Mivel a forgalmas járdákon nem szeretik a gyalogosok a sportosabb társaikat, ezért próbáljunk az úttesten haladni. Ezzel a módszerrel fele annyi idő alatt eljuthatunk A pontból B pontba, mint autóval, busszal, hévvel, vagy villamossal. Egyedül a metrósokkal nem tudjuk felvenni a versenyt. De a föld alattiban megvásárolt jegy borsos ára miatt inkább megéri az a pár perces késés, nem igaz?

 

De milyen előnyei vannak még a tekerésnek?

Ha az ember gyermeke hetente csak pár órára pattan a nyeregbe, máris sokat tett az egészségéért. Például javítja a test reflexműködését és segít az egyensúlyozásban. Serkenti a légzést és a vérkeringést, még az infarktuson átesett, beteg szív érfalának regenerálásában is pozitív szerepet játszik. Mivel az érszűkületek tünetei először az alsó végtagokban jelentkeznek, ezért a biciklizés statikailag kíméli a lábunkat. Stresszcsökkentő hatással is bír, így ha feszültek, vagy idegesek vagyunk ezzel a tevékenységgel le tudjuk vezetni a felesleges energiáinkat. A kerekezés esztétikai hatásai is figyelemre méltóak: a popsink, a vádlink és a combunk is feszesedik és formálódik a rendszeres sportolástól. Bringázás közben óránként körülbelül 500 kalóriát tudunk elégetni, ez egy hét alatt egy kilogramm mínuszt jelent.

Már említettem, hogy a környezetet is kíméli. Először is, a kétkerekű gyártásához jóval kevesebb nyersanyagra van szükség, mint az autókéhoz. Másodszor, a bicikli akár 10 év után is kitűnően működik (vidéken ez az élettartam akár ennek a kétszerese is lehet), viszont a kocsik már 5-6 évesen rohamosan elkezdenek korosodni. A kerékpárok újrahasznosíthatóak, így megsemmisítésükkor nem keletkeznek veszélyes hulladékok. Nem bocsátanak ki magukból semmilyen mérgező anyagot, és a pénztárcánkat is jobban megóvjuk a megvásárlásakor és a használatakor is.
Ha szerettek valamilyen egyesülethez, vagy csoporthoz tartozni, erre is lehetőségetek van. Szinte minden városban alakultak olyan közösségek, akik a bicajozás szenvedélyének hódolnak. Vannak, akik extrém módon művelik, de vannak olyanok is, akik „csak” a bringa-túrákon teljesítenek minden évben.

Ha ez a sok sok pozitívum még mindig nem győzött meg titeket, az utolsó érvem, biztos, hogy meg fog: tapasztalataim szerint a férfiak nagyon szeretik, ha egy lány sportos és ad magára. Ha lánc-cseréről, vagy defektről van is szó, biztos vagyok benne, hogy percek alatt a segítségünkre sietnek. És már meg is van a szombat esti randi-partner…

 

Oldalak

Lifestyle
A Fővárosi Állat- és Növénykert április 19. és 21. között rendezi meg a Föld Fesztivált, amelyen látványetetésekkel, állatbemutatókkal, állattréningekkel és kézművesprogramokkal várják a látogatókat...
Utazás
Három autó, egy gyalogos: meg tudod határozni az áthaladás pontos sorrendjét?
Utazás
Vannak slágerországok, amiket a magyarok imádnak meglátogatni az előszezonban. Közben már érdemes lesz kigondolni, külföldön, vagy belföldön kapcsolódnánk-e ki a nyáron.