Nyolc ok, amiért tetováltatunk

Lehet tarka vagy egyszínű, kicsi vagy az egész testet beborító, lehet írás vagy valamilyen motívum. Van, aki titkos helyre csináltatja, ahol csak az látja, akivel szívesen megosztaná, és van, aki az arcára is szívesen tetováltat. Van, aki rosszul van tőle, és van, aki a függője. Mindenesetre a tetoválások jelen vannak az életünkben, népszerűségük pedig hosszú ideje töretlen.

A tetoválás azaz a "tattoo" szó, a tahiti "tatu" szóból származik, aminek a jelentése: nyomot hagyni valamin. A bőrünk díszítése régi múltra tekint vissza. Mindig fontos szerepet játszott a különböző kultúrákban, vallásokban, hagyományokban. A történelem során volt, hogy dicsőség, de volt, hogy megszégyenítés miatt, egyfajta megjelölésként szolgált a tetoválás.

Napjainkban trendnek számít, de ez nem azt jelenti, hogy akik tetováltatnak, azt csupán divatból teszik. Egy friss pszichológiai kutatás nyolc különböző motivációs indokot sorakoztatott fel, hogy miért döntünk a testünk ilyen fajta díszítése mellett.

Az egyik vezető motiváció az egyéniség kihangsúlyozása, ahol a cél a tömegtől való elkülönülés, az önkifejezés. A másik hasonlóan népszerű ok a megkérdezett személyek között, hogy divatból, a szépségük érdekében vállalták a tetoválást. A válaszadók között voltak, akik egy közösséggel, bandával, szubkultúrával szimpatizáltak, de meghatározó indok volt, hogy egy spirituális, kulturális, tradicionális szimbólumot követtek.

Szintén népszerű ok volt egy személyes élmény megőrzése, de vezető motivációként jelent meg - főleg a fiatalok körében - a dac, a szülői tiltás ellenében vállalt tetoválás. Mindezek mellett megjelent indokként, hogy szexuális vonzerejüket kívánták a testükön lévő mintákkal növelni, valamint, hogy függőség alakult ki bennük, folyamatosan vágytak újabb és újabb tetoválásokra.

A kutatás egyik rendkívül érdekes eleme, hogy a megkérdezettek nagyon nagy százaléka esett át a tetoválás megcsináltatása előtti fél évben valamilyen élethelyzeti krízisen, például váláson, szakításon, baleseten vagy elveszítettek egy számukra fontos személyt. Itt a legjellemzőbb motiváció az egyéniség kihangsúlyozása, vagyis önmaguk újra felfedezése volt. A tetoválás után jelentősen javult a testkép értékelésük, de a fájdalmat is ők érezték a legintenzívebbnek.

Egyes kutatók azt feltételezik, hogy a tetoválás okozta változás megkönnyíti egyes traumák feldolgozását. Ebből következik, hogy a beavatkozás tulajdonképpen megküzdés is lehet egy komoly megrázkódtatással, hiszen aki traumán esik át, az keres egy olyan területet, ahol a kontrollt tud gyakorolni, ebben az esetben ez a hely a saját teste.

Ez alapján látszik, hogy a tetoválás motivációja megváltozott az évek során. Régebben jellemzőbb volt, hogy vallási okokból vagy egyes személyek megjelölése érdekében került fel az emberek testére a megkülönböztető jel, napjainkban pedig nagyobb szerepet kap az önkifejezés, a személyünk egyedülállóbbá tétele, az önkifejezés vágya.

Oldalak

Sztárok
Úgy néz ki, hogy Demcsák Zsuzsa is eljutott arra a pontra, hogy nem szeretné kiteregetni a magánéletét, de azért néhány titkot mégis megtudtunk a szerelméről.
Lifestyle
Talán még a párunknak sem szoktuk elmesélni, ha általában valamilyen szexuális tartalmú álmunk van, pedig lehetnek rejtett jelentései. Most megmutatjuk, hogy mit jelenthet például, ha az előző...
Sztárok
A JAG-Becsületbeli ügyek az első számú katonai dráma volt a tévében, ami milliókat vonzott a képernyőket elé. Lassan 20 éve annak, hogy véget ért a sorozat és azóta elképesztően megváltoztak a...