Ne félj az internetes vásárlástól!

Sokan a mai napig nem merünk megvásárolni egy-egy terméket az interneten, nagy részünk a fizetési veszélyek miatt. Pedig többnyire biztonságosan is meg lehet oldani a fizetést.

Mi, magyarok, az utóbbi években azonban javuló tendenciát mutatunk, ugyanis egyre gyakrabban vásárolunk online. Azonban mégis meghátrálunk, ha adatainkat kell kiszolgáltatnunk. 2000 embert kérdeztek egy magyarországi felmérésben, amiben 47% azt vallotta, hogy fél a bankkártyás vásárlástól, harmaduk pedig nem ad ki magáról személyes információkat az interneten.

Milyen módszerekkel fizethetünk online?

Postai utánvéttel
Ez a leggyakoribb módja az online vásárlásoknak. A rendszer nagyon egyszerű: a szállítónak kell kifizetnünk a termék vagy szolgáltatás az árat, aki azt továbbítja a kereskedőnek. Az utánvételért azonban plusz költségeket számolnak fel.

Átutalással
Miután átutaltuk az adott összeget, a kereskedő kiszállítja a terméket a vevőnek.

Sárga csekkel/készpénz-átutalási megbízással
A csekken feltüntetett összeg befizetése után postázzák nekünk az árut.

Rózsaszín csekkel/belföldi postautalvánnyal
A postán beszerezhetünk rózsaszín csekket is, melyen feltüntetjük a kereskedő adatait, és befizetjük a kívánt összeget.

Dombornyomott bankkártyával/hitelkártyával
Ez a leggyorsabb módja a vásárlásnak, ennek ellenére ezt a lehetőséget választják hazánkban a legkevesebben, ugyanis félnek az átverés veszélyétől. Ha tartunk attól, hogy visszaélnek adatainkkal, még mindig választhatjuk a virtuális bankkártyás módszert, melyhez egy virtuális számla tartozik. Ez esetben csak annyi pénzt töltünk a virtuális számlánkra, amennyire az adott vásárláshoz szükségünk van.

PayPal
Ez a módszer talán az online vásárlás legbiztonságosabb módja. Lényege, hogy létre kell hozni egy PayPal azonosítót, ahol a bankkártyánk adatait kell megadni, így az online PayPalos fizetésnél a PayPal fogja levonni a kártyánkról az összeget. A biztonságot az adja, hogy a bankkártyánk adatait nem egy ismeretlen webshop számára kell kiszolgáltatnunk.

Teendők a rendelés előtt
Alapvető, hogy minél több információt szerezzünk be a kereskedőről, az oldalról és annak működéséről. A szerződéseket se felejtsük el tüzetesen átvizsgálni, főleg az apróbetűs részt! A legkisebb kockázat akkor van, ha a legnagyobb és legismertebb oldalakon vásárolunk.

A rendelés
Ha attól félnél, hogy a terméked nem érkezik meg, akkor célszerű a rendeléskor egy olcsóbb terméket rendelni, így letesztelve a cég megbízhatóságát. Ne felejtsük el a termékhez tartozó használati utasítást és a számlát is ellenőrizni!
Amikor már biztosak vagyunk a rendelésben, ügyeljünk arra, hogy a vásárlás során éppen hol tartózkodunk, ugyanis egy internetkávézó számítógépéről könnyebben lemásolhatják a begépelt kódokat.

Ha mégse vagyunk megelégedve
8 munkanapunk van arra, hogy visszaküldjük az árucikket, melynek árát a kereskedőnek 30 munkanapon belül köteles visszatérítenie.

 

Oldalak

Sztárok
Az 59 éves színésznőt nemcsak a nagysikerű szuperhősfilmben (és folytatásaiban) láthattuk: játszott az Aranyszem című James Bond-filmben, sőt az Elrabolva-sorozatban is ő formálta meg Liam Neeson (ex...
Lifestyle
Ha eddig úgy gondoltad, hogy csak a "későn érek haza, dolgozom", vagy épp a "barátokkal leszek egész este" duma a leggyakoribb azoknál, akik megcsalják párjukat, házastársukat, akkor tévedtél.