Környezettudatosan élsz? Tippek, hogy te is segíthess

Környezetvédelem, klímaváltozás, fenntartható fejlődés – ezek a fogalmak egyre elterjedtebbek. Nem véletlenül: Földünk lassan elveszti tartalékait, és pusztulásnak indul, amiért csak magunkat vonhatjuk felelősségre. Sokan azt gondolják, ők nem tudnak tenni ez ellen, és nem az egyéntől függ a folyamat megállítása. Ám ez rendkívül haszontalan gondolkodásmód, ugyanis mindenki felelős. A legapróbb jótett is hozzájárul a nagy egészhez. Mindannyiunk célja, hogy unokáink is élvezhessék a bolygónk nyújtotta lehetőségeket, hogy olyan környezetben nőhessenek fel, amilyenben élni érdemes. Íme, néhány tipp, melyek betartásával mi is hozzzájárulhatunk egy egészségesebb lakóhely kialakításához.

A házon belül
Otthonunkban elképzelhetetlen mennyiségű felesleges áram, víz használódik el, melyek egy része a mi felelősségünk. Spóroljunk az energián, váltsunk energiatakarékos izzókra, főleg az olyan lámpák esetében, melyeket gyakran használunk. Ezek drágábbak ugyan, de hosszú távon jobban megéri ilyeneket vásárolni.

Emellett arra is figyeljünk, hogy feleslegesen ne égjenek a lámpák. Ha csak rövid időre hagyunk ott egy helyiséget, akkor is kapcsoljuk le a világítást. Ugyanez vonatkozik az összes elektronikai berendezésre. Ha éppen nem használjuk őket, húzzuk ki a dugót a konnektorból. A laptop-, vagy telefontöltők, akkumulátorok se maradjanak a konnektorban, mert használaton kívül is felvesznek kis mennyiségű áramot.

Könnyű spórolni a vízzel is, mely Földünk legértékesebb, nélkülözhetetlen, és mindenekelőtt semmivel sem helyettesíthető kincse. Feleslegesen ne folyassuk! Ha mosogatunk, engedjünk melegvizet az egyik mosatlan edénybe, és ezt használjuk. Ne folyó víznél mossunk fogat, ahhoz is elég egy pohár víz az öblítésnél.

A házon kívül
Úgy gondolom, már szinte említeni is felesleges, hogy mennyire fontos a szelektív hulladékgyűjtés! Vegyünk példát Hollandiáról vagy a skandináv országokról, ahol mindenki felelősséget érez, és jól tudja, hogy minden az egyéntől függ.

A legfontosabb: a műanyag flakon összenyomva kerüljön a megfelelő szelektív gyűjtőbe. Ha egy papíron még van hely, például egyik oldala üres, ne kerüljön kukába, rajzolni, jegyzetelni, is lehet még rá, akár gyújtósnak is megfelel, és elképzelhető, hogy ezzel egy fát mentünk meg a kivágástól.

Manapság már sok felületen biztatnak a tömegközlekedés igénybevételére, jó időben kerékpárral való közlekedésre. Ez persze egy nagyobb lépés, ugyanakkor saját magunk is hatalmas összegeket takaríthatunk meg. Aki pedig nem tudja nélkülözni az autót, az próbálja minél kevesebbszer, csak hosszabb távolságokon használni, és ne egyedül utazzon. Beszéljünk össze a kollégákkal! Akik közel laknak, mehetnek egy autóval többen a munkahelyre.

Vegyünk egy lenvászon bevásárlótáskát, és felejtsük el a nylon zacskókat! Ha találunk otthon műanyag szatyrot, azt használjuk fel szemeteszsák helyett, így szabaduljunk meg tőle. Ezzel is sok pénzt spórolhatunk, hiszen ha van egy bevásárlótáskánk, amit mindig magunkkal hordunk, nem kell minden vásárlásnál pénzt kiadni a szatyorért. Vásárláskor emellett törekedjünk arra, hogy helyi árut vásároljunk, legjobb, ha őstermelőktől származnak a termékek. Figyeljünk ezen kívül a zöld logókra, ezek környezetvédelmi, előállítási, vagy egészségügyi szempontból előnyt élveznek a többivel szemben.

Oldalak

Lifestyle
Az Oroszlán szerelmi élete meglepő fordulatot vehet. Napi horoszkóp!
Egészség
Rengeteg nőt érint ez a betegség Magyarországon, és tilos félvállról venni. A tünetek bizony egy bizonyos ráktípus előjelei is lehetnek.