Így készíthetsz batikolt ruhát!

A batikolás technikája régi időkre nyúl vissza, de napjainban is nagy népszerűségnek örvend. Az egyszerű mártogatós technika a legelterjedtebb, de ha a viaszt is bevonjuk az alkotásba, a végeredmény nem csak egyedi lesz, de egészen különleges és gyönyörű is.

A batikolás folyamata meglehetősen sok maszatolással jár, viszont nagyon jó közös program akár a családdal, akár barátnőkkel. Nem utolsó sorban, megunt ruhadarabjainkat is felfrissíthetjük kicsit.

Fontos tényező, hogy a festeni kívánt textíliánk pamut legyen, mivel a műszálasabb szövetek nem veszik fel olyan jól a színeket, így a végeredmény sem tükrözi az elvárásainkat. Emellett, ha gézes anyagot festünk, érdemes előtte beáztatni, mivel így megakadályozhatjuk, hogy a világosabbnak szánt felületekbe beleivódjanak a sötét színek. Szükségeltetik még kötözőspárga, és a színek „főzéséhez” olyan edények, amelyeket másra már nem szeretnénk használni.  Fontos, hogy ne hagyjuk ki az ecetet és a sót a fixáláshoz.

A batikfestékek ma már rengeteg színben léteznek, így a legmerészebb vágyainkat is megvalósíthatjuk. Emellett a viaszolás bevonásával csinos mintázatot is kölcsönözhetünk a kiválasztott ruhadaraboknak. Viaszmintát készíteni nagyon egyszerű akár sablon segítségével, akár szabad kézzel. Mindössze annyi dolgunk van, hogy egy edénybe gyertyákat vagy a hobbíboltokban gyertyaöntéshez alkalmas granulátumot felolvasztjuk, majd a kívánt felületre kezdjünk el festeni a viasszal, fontos, hogy melegen tartsuk a viaszt, mival hamar elkezd kihűlni, így a minta taszító hatékonysága is romlik. Emellett sokkal nehezebb vele bánni, így érdemes forróvizes tálba helyezni, vagy alkalmanként újramelegíteni.

Ezt követően, ha a viasz már „belekötött” az anyagba, kezdhetjük is a csomózgatást, majd a különböző színekbe mártogatást. A már késznek vélt darabokat először öblítsük át az ecetes sós oldatban, majd pedig langyos vízzel. Ezt legalább 3-4 alkalommal tegyük meg. A száradás után jöhet a vasalás. Utóbbinál nagyon fontos, hogy a textil alá és fölé is tegyünk újságpapírt, mivel a hő hatására a viasz megolvad, és kijöhet az anyagból. Minden vasalóhúzás után cseréljük ki az újságpapírt, míg már majdnem teljesen száraz végeredményt kapunk. Ezt követően érdemes még legalább egyszer langyos vízben átöblíteni.

Oldalak

Sztárok
Úgy néz ki, hogy Demcsák Zsuzsa is eljutott arra a pontra, hogy nem szeretné kiteregetni a magánéletét, de azért néhány titkot mégis megtudtunk a szerelméről.
Lifestyle
Talán még a párunknak sem szoktuk elmesélni, ha általában valamilyen szexuális tartalmú álmunk van, pedig lehetnek rejtett jelentései. Most megmutatjuk, hogy mit jelenthet például, ha az előző...
Sztárok
A JAG-Becsületbeli ügyek az első számú katonai dráma volt a tévében, ami milliókat vonzott a képernyőket elé. Lassan 20 éve annak, hogy véget ért a sorozat és azóta elképesztően megváltoztak a...