EQ - Hogyan növeld az érzelmi intelligenciádat?

Egyre inkább begyűrűzött a köztudatba az IQ mellett az úgynevezett EQ, vagyis az érzelmi intelligencia. Mivel nap mint nap kapcsolatot teremtünk emberekkel, fontos szerepe van életünkben ennek a fogalomnak, hiszen ez méri, hogy mennyire vagyunk képesek a saját és mások érzelmeit felismerni, lereagálni. Segíti a kommunikációt, az együttélést más emberekkel.

Sokfélék vagyunk, máshogy és másmilyen hévvel reagálunk a különböző eseményekre, legyen szó akár a munkahelyről, akár párkapcsolatról, vagy épp olyan mindennapi tevékenységről, mint a pincérnővel való kommunikáció. Az érzelmek életünk minden területén jelen vannak, de ha picit odafigyelünk magunkra, akkor zökkenőmentesebben jöhetünk ki embertársainkkal.

Önmagunk megértése
A legelső lépcső, hogy saját érzéseinket értsük meg, próbáljuk megnevezni, hogy mikor és mit is érzünk pontosan. Derítsük fel a mögöttük rejlő okokat, és azt, hogy ezek hogyan befolyásolják tetteinket, gondolatainkat. Sok ember nem képes saját magának sem bevallani, ha valami bántja, pedig ahhoz, hogy a problémát megoldjuk, először fel kell azt ismerni.

Érzelmek kezelése
Ha egy eladó netalántán nem érti meg elsőre, hogy mi a kívánságunk, és illedelmesen visszakérdez, nem biztos, hogy az a legmegfelelőbb reakció, ha gondolatban szumóbirkózókként leteperjük a tatamira, majd hangos diadalordítás után - amit már a környezetünk is hall, legalábbis a megrökönyödött tekintetekből ítélve - elhordjuk mindennek. Figyeljünk a saját reakcióinkra, tartsuk kordában a dühkitöréseinket. Általában sokkal jobb nyugodtan részt venni az interakciókban, így nem görcsölünk feleslegesen.

Önmotiválás
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy képesek vagyunk olyan lelkiállapotba kerülni, ami beindítja a kis szürke agysejteket, és képesek vagyunk előre menni céljaink felé, mindezt úgy téve, hogy különösebb külső segítségre, motivációra nincs szükségünk. Ezt tudjuk erősíteni azzal, ha szemünket folyamatosan tudatosan a célunkon tartjuk, és ráfókuszálunk, legyen az akár reggel a kávéfőző elérése, vagy álmaink munkája.

Empátia
Ha mások érzéseit tudjuk olvasni, képesek vagyunk belehelyezkedni az ő helyzetükbe, alapvetően konfliktusmentesebb lesz az életünk, és mi magunk is meglepődünk, mennyivel könnyebb lesz az emberi kapcsolatok fenntartása, kezelése, ha egy csipetnyi empátiával fűszerezzük.

Figyeljük mások reakcióit, tanuljunk belőle, és végre valahára hagyjuk mindörökre magunk mögött az első látásra ítélkezést, és próbáljuk meg az emberek cselekedeteinek, gondolatainak okát megérteni.

Kielégítő kapcsolatok
Az embernek szüksége van barátokra, együtt kell működni a kollégákkal, és sokan vágyunk rá, hogy a magánéletben is tartós társra leljünk. Ha képesek vagyunk számunkra kielégítő kapcsolatokat létrehozni és azokat fent is tudjuk tartani, elégedettek vagyunk.

Törekedjünk rá, hogy a számunkra fontos kapcsolatok ne silányuljanak lapossá, ne tűnjenek el a süllyesztőben. Nem biztos, hogy jó az, ha hirtelen felindulásunkból mindenkit elmarunk magunktól, aztán csücsülünk egyedül saját érzelmi korlátaink börtönében.

Oldalak

Egészség
Több komoly betegség kialakulásához is vezethet a használt sütőolaj újrafelhasználása, legalábbis ez derült ki egy friss tanulmányból.
Sztárok
Február elején derült ki, hogy rákkal kezelik a 75 éves brit uralkodót. Egyes bennfentes szerint Károly király betegsége sokkal súlyosabb, mint azt a közvélemény eddig gondolta.
Sztárok
Bobbi a legendás énekesnőhöz kísértetiesen hasonló módon vesztette életét, mindössze 22 esztendősen, amikor még előtte állt az élet...