Búcsúzz el a stressztől! A nevetésterápia hatásai

Egyre többet lehet hallani a nevetésterápiáról, és sokan hisznek is benne, mert tapasztalták a hatását. De mit is takar egy ilyen terápia, és mit lehet vele elérni? Lássuk, miért érdemes nevetni!

Vitaminhiány esetén, ha mondjuk megfelelő mennyiségű zöldséghez, gyümölcshöz nem jutunk hozzá, akkor jönnek a táplálékkiegészítők, amikkel pótolhatjuk a hiányt. De mi a helyzet a vidámsággal? Azt hogyan pótolhatjuk? Persze, nyilván nevetéssel, de ez azért nem olyan egyszerű dolog. Az ember szívből akkor nevet, ha van oka rá. Nehéz elképzelni, hogy "na most akkor nevessünk" felkiáltással rávehetnénk magunkat az örömködésre, pedig a nevetésterápia valami ilyesmiről szól.

Amit mindenki megtehet
Magunk is tehetünk azért, hogy jobb legyen a közérzetünk, viszont ehhez le kell mondanunk az állandó pesszimizmusról. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem lehetünk szomorúak, vagy dühösek a világra néha, nem borulhatunk ki – a lényeg az, hogy ez az érzés ne uralkodjon el rajtunk, ne ez határozzon meg minket. A mai közállapot ugyan nem igazán kedvező ahhoz, hogy határtalan optimizmust építsünk magunkban, de az sem normális, ha mindig csak siránkozunk. A nevetésterápia abban segíthet, hogyan tegyük mindennapi gyakorlattá a nevetést, akkor is, ha óriási öröm, vagy boldogság nem is ér minket.

A nevetésterápia célja
A cél, hogy megőrizze, vagy helyreállítsa az életkedvet és az egészséget. Csoportos formában szimpatikusabbnak tűnhet, hiszen közösen, másokkal együtt nevetni mindig jobb, mint egyedül, de a terápiának személyre szabott verziója is létezik. A csoportos foglalkozások során olyan szituációk, gyakorlatok kerülnek terítékre, amelyek kiváltják a spontán nevetést, tehát erőltetésről nincs szó, kényszeríteni úgysem lehetne senkit, hogy nevessen. A személyes terápiát egyfajta állapotfelmérés előzi meg, ami során megpróbálják felderíteni, hogy milyen területen kellene erősíteni a nevethetnéket, és ez alapján állítanak össze olyan gyakorlatokat, amik nevetésre késztetnek.

Miért jó a nevetés?
Először is: örömet okoz. Nevetni jó, még akkor is, ha fáj, hiszen az jófajta „fájdalom”, ha valaki annyira nevet, hogy már szusszal sem bírja tovább. Az örömből egyenesen következik, hogy a feszültséget oldja, tehát amíg nevetünk, elbúcsúzhatunk a stressztől és az idegbajtól. Ha alapvetően nem vagy az az optimista típus, a nevetés elősegíti a pozitív gondolkodást is. A csoportos változat előnye, hogy mivel a nevetés ragadós, kicsi az esélye, hogy míg mások vigadnak körülötted, te hervadtan ülsz, mint a kuka. Sőt, ha belejöttök, egy idő után már lényegében a semmin is lehet nevetni. A kacagás fájdalomcsillapító hatású, szóval ha éppen széthasad a fejed, esetleg próbálkozhatsz valamelyik nevető-gyakorlattal, enyhítheti a kínokat.

Nem elhanyagolható előnye a nevetésnek, hogy fogyaszt. Na nem úgy kell elképzelni, hogy egy kiadós kacagás felérne egy heti edzéssel, vagy diétával, de bizony égeti a kalóriákat rendesen, mert megmozgat. És végül, de nem utolsó sorban a nevetés szebbé tesz, ezt nyilván nem nehéz elhinni, hiszen biztosan te is érezted már, hogy vidáman sokkal jobban vonzod az embereket, mint ha depigyár képet vágsz.

Oldalak

Lifestyle
Sokan kihagyják ezt a jelentéktelennek tűnő, ámde annál fontosabb lépést a sonkafőzés során. Vajon te is itt hibáztál eddig?
Sztárok
Ha ezt túl fogja élni Krausz Gábor és Mikes Anna szerelme, akkor valószínűleg mindent. A sztárpáros igyekezett megnyugtatni a rajongókat.
Sztárok
Gal Gadot nem sokat beszél a magánéletéről, így senkit sem lepett meg, mikor kiderült: nemrég a legnagyobb titokban hozta világra negyedik gyermekét. A DC sztárja most friss fotóval jelentkezett az...