A történelem legkegyetlenebb nőalakjai

A gyengébbiknek aposztrofált női nem általánosságban sokkal inkább az érzékenységéről, vagy szelídségéről híres, mintsem kegyetlenkedéseiről. Ám a törénelemben akadt néhány olyan nőszemély, aki nem éppen az emberbaráti tevékenysége nyomán lett ismert. Nézzük kinek jutott a három legkegyetlenebb nőnek járó hely!

I. (Véres) Mária
Ha a három női kegyetlenkedőt történelmi sorrendben vesszük számba, Mária az első a listán. Bár valószínűleg hármuk közül az ő tevékenysége volt a „leglájtosabb” , azért félteni őt sem kellett. Mária bűne lényegében az volt, hogy a frissen protestáns vallásúvá let Anglia bigott katolikus királynőjeként túl lelkesen folytatta hittérítő tevékenységét.

A szerelmi életéről elhíresült VIII. Henrik első lányának sosem volt egyszerű dolga: apja csúnyán otthagyta szeretett anyját, Aragóniai Katalint egy másik nőért, a kis Máriát pedig gyakorlatilag mindenétől megfosztotta – nem csoda hát, hogy a fiatal királyi sarj számára nem maradt más, mint a hite, ami viszont mindezek ellenére megingathatatlannak bizonyult.

Kalandos évek után lett Mária Anglia első királynője, és kezdetben nem is volt vele gond. A nép körében igen népszerű volt és eleinte minden allattvalója számára engedélyezte, hogy szabadon gyakorolhassa választott vallását, legyen akár katolikus, akár protestáns. Lényegében egy protenstáns felkelés volt az, ami után elszakadt nála a cérna: az események hatására azután az eretnekeknek tartott protestánsok ellen kemény támadást indított, aki nem tért át a katolikus hitre, azt máglyára küldte.

Rengeteg olyan paraszti származású embert is küldött így a halálba, akik valószínűleg nem is voltak tudatában a vallási különbözőségeknek, nem értették mi folyik körülöttük. Mária a 'Véres' jelzőt főként azért is érdemelte ki, mert a máglya-kivégzések a hóhérok szerencsétlenkedése miatt nem voltak bonyodalommentesek, az elítélt nem fulladt meg előbb a várt módon a füstben, hanem végigszenvedte eleven égését – Mária pedig egykedvűen követte az eseményeket.

Báthory Erzsébet
Valószínűleg a három hölgyemény közül ő a legismertebb, alakját olyan mítosz övezi, ami már a filmeseket is megihlette. Az egyetlen gond Báthory grófnő törénetében csupán az, hogy talán az egész legenda egy korabeli rágalomhadjárat eredménye, magyarán nem egyertélműen bizonyított, hogy a nevéhez köthető véres esetek valóban megtörténtek. Mindenesetre jó néhány konkrét dolog is ismert, ami hihetővé teszi a sztorit.

A grófnő rokonai között például nem egy olyan akadt, akin az elmezavar jelei mutatkoztak, maga Erzsébet is már gyermekkorában dühromakokkal küzdött, amelyeken nem tudott úrrá lenni. Nem is korlátozták soha semmiben, gyakorlatilag az tette, amit akart és ezt ki is használta. Hamar megtanulta, hogy az engedetlen jobbágyok büntetése kínzással oldható meg legegyszerűbben. Már fiatal korában barátságot kötött egy boszorkánnyal, Dorkó asszonnyal, ő inspirálta először Erzsébetet bizarr tetteire, és beavatta különböző prkatikáiba.

A grófnő örömét lelte szolgálóinak kínzásában, ha például egy ruhája nem volt kivasalva időre, a szolgáló lány arcához nyomták az izzó vasaló talpát büntetésképp. De az is gyakran előfordult, hogy a szolgái ujjait a körmük alatt tűvel döfködte, vagy csak úgy szórakozásból kiküldte a szolgalányokat télidőben meztelenül az udvarra, majd ott addig locsolták őket hideg vízzel, míg kockásra fagytak. Az igazi durvulás azonban akkor kezdődött, amikor Erzsébet már első ráncai megjelenése idején egyszer látni vélte, hogy az őt fésülő lány orrából kicsöppenő, és a grófnő kezén landoló vércsepp nyomán bőre kisimul, megszépül.

Innentől kezdve a vérontásnak semmi sem szabhatott határt, gyakorlatilag teljesen kivéreztették a lányokat, mindig egyre többet és többet, Erzsébet igazi megszállottja lett a vérnek. Viszont a gyilkosságok után maradt hullákat egyre kevésbé tudta, meg már nem is akarta eltüntetni, így hamarosan lebukott. Azért állítólag így is évekig űzte a bizniszt, közel hétszáz lány halálát okozva ezzel.

Ilse Koch
A stílusosan csak „buchenwaldi szukának” nevezett hölgy egy SS-tiszt felesége volt, Hitler haláltáborainak világában kiválasztott. Bár többnyire ez is a férfiak birodalma volt, Ilse női mivoltát meghazudtolva kíméletlenül végezte a dolgát, „működtette” a koncentrációs tábort – többedmagával.

Kezdetben az ottani SS-feleségek életét élte, kifejezetten luxuskörülmények között, majd miután ez a helyzet már nem elégítette ki, a rabok kínzásával szórakoztatta magát. Már ha csak rápillantott valaki a fogvatartottak közül, azonnal kivégezték. Mikor a rabokat felsorakoztatták, ostorral járt közöttük és kedvére csapkodta a neki nem tetszőket. Gyakran kényszerítette őket perverz szexuális aktus létesítésére a nagy plénum előtt. A tetovált rabok voltak a kedvencei, hogy egy-egy szép ábrához hozzájusson, a viselőjét injekcióval megölette, majd lenyúzatta a bőrét, szerzeményével pedig különböző csecsebecséket díszített, otthona ékességének szánva a darabokat.

Oldalak

Sztárok
A huszadik század egyik kiemelkedő, halála után is rendkívül népszerű magyar színésze volt Gózon Gyula, akinek szakmai sikerekben gazdag életét számos trauma árnyékolta be.
Sztárok
A Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában, a Deltában mostantól egy, a mesterséges intelligencia segítségével kreált műsorvezetőt láthatnak a nézők. Kudlik Júlia kemény bírálatot intézett Bíró...