A foci szabályairól nőknek

Olyan, mintha kínai lenne a meccs, de szeretnél felvágni a barátodnak? Segítségünkkel megmutathatod a pasidnak, hogy ehhez is értesz!

Fogalmak:
Spori: Játékvezető.
Sárga lap: A játékvezető sárgalapot ítélhet meg a focistának több esetben is, ha az szabálytalankodik. A leggyakoribb formája, ha a játékos szándékosan bántalmazza testileg a másik pályán lévőt. De azért is kaphat, ha gólörömnél leveszi a mezét (micsoda kár!).
Piros lap: Szintén a játékvezető adhatja a focistáknak, ha az vétkes egy durva játékban, vagy már van 2 sárga lapja. A piros lap maga után vonja azt, hogy a spori kiállítsa a játékost.
11-es: Neve onnan ered, hogy a 11-es vonalról rúgják a játékosok a labdát. Ilyenkor csak a rugó és a kapus játszik. Általában büntetésképpen adják a játékvezetők egy-egy csapatnak ezt a fajta rúgást.
Szabadrúgás: A rúgás helye rögzített, azaz onnan kell elvégezni a műveletet, ahol a bíró megítéli (rendszerint ott, ahol az előzetes események történtek).
Büntetőpárbaj: Ha egy fontos, továbbjutásos mérkőzésen a hosszabbítás után is döntetlen az eredmény, a büntetőpárbajt alkalmazzák. Mind a két csapat először 5-5 büntetőrúgást (vagyis 11-est) hajt végre, és ha ezután is egyenlő a meccs, addig folytatják ezt, amíg valakinek nem lesz nagyobb a gól száma.

Alapinformációk:
• Minden csapatban 11 fő játszik, 2x45 percig. A hivatalos meccseken - mint az EB-n -, háromszor van lehetőség cserére.
• A hosszabbítás maximum 2x15 perc lehet.
• Újabban divatba jött, hogy az EB-t több ország közösen rendezi. Erre jó példa volt a 2000-es torna, aminek Hollandia és Belgium együtt adott otthont. A 2008-as viadalt is két ország, Ausztria és Svájc rendezte, idén pedig a lengyel-ukrán páros nyert. A következőt, 2016-an Franciaország bonyolítja le.
• A csoportmeccsek már 19-én véget értek, így 21-étől kezdetét veszik a negyeddöntők. A bejutott csapatok a csehek, a portugálok, a németek, a görögök, a spanyolok és az olaszok. Hozzájuk csatlakozhat még 2 csapat a követezőekből: angolok, ukránok, franciák vagy svédek.
• A döntőt július elsején játszák, Kijevben.

Infók, amikkel meglepheted a pasidat:

• 1976-ig csak 4 csapat játszott a tornán, 1980-tól 8-ra, majd 1996-ban 16-ra növelték a csapatok számát.
• A német válogatott 3 alkalommal diadalmaskodott. A németeken kívül a franciák és a spanyolok mondhatják magukat többszörös győztesnek.
• Egy magyar is pályára lép a meccseken, nevezetese Kassai Viktor, játékvezető. A magyar spori már a VB-n is óriási sikernek örvendett, és esélyes az idei döntő levezetésére is.