Gyakran látsz testeden véraláfutásokat? Ez lehet az oka

Mit jelenthetnek a véraláfutások?

Ha rendszeresen fekete-kék foltok jelennek meg testeden, megmagyarázhatatlan módon, annak több oka is lehet. Egyrész utalhat a hajszálerek gyengeségére, vagy a test egészében előforduló kicsi, elágazó erekre. Ha ezek nem elég erősek a vörösvérsejtek benntartásához, akkor a vér kiszivárog a bőr alá. A hajszálerek gyengeségét okozhatja az, hogy nincs elegendő fehérje a testben ahhoz, hogy ezek az erek a helyükön maradjanak, vagy a rétegekben fellépő probléma is lehet a véraláfutás oka. Véraláfutással járhat az is, ha gondok vannak a vérlemezkékkel vagy azokkal a sejtekkel, amelyek részt vesznek az erek gyógyulási folyamatában. A vérlemezkék ugyanis kulcsfontosságúak az alvadáshoz, vagyis a vérzés megállításához. Bizonyos egészségügyi állapotok (vagy az ezekre az állapotokra alkalmazott gyógyszerek) szintén véralvadási problémákhoz vezethetnek. A test ugyanis alapvetően nem tudja a vért folyékony anyagból elég gyorsan szilárddá változtatni, hogy megakadályozza a vérzést. Lehetnek azonban más okai is annak, amiért tested különböző részein aláfutások keletkeznek.

Bizonyos gyógyszereket szedsz

Ha vérhígítót szedsz, több fekete-kék foltot észlelhetsz. A vérhígító gyógyszerek fontosak, mert ezek csökkenthetik a vérrög kialakulásának esélyét a szívben vagy a test más részein – azoknak az embereknek pedig, akiknek szívbetegsége van, vagy akik korábban stroke-on estek át, valószínűleg szükségük van ezekre a gyógyszerekre, hogy elkerüljék a komoly visszaesést. Ugyanakkor ezek a szerek hajlamosak véraláfutást okozni, ahogyan a szteroidok és az antidepresszánsok is. Az orvosok arra is figyelmeztetnek, hogy az aszpirin rendszeres szedése (ha naponta szedjük, a szívroham vagy a stroke kockázatának csökkentése érdekében) szintén véraláfutásokat eredményezhet a vérhígítókhoz hasonlóan. Noha ezek csökkentik a vérrögök esélyét, ez azt is jelenti, hogy tested lassabban képes magától elállítani a vérzést. Az olyan gyógyszerek, mint az antibiotikumok, alacsony vérlemezkeszámhoz vezethetnek, ami azt jelenti, hogy a szervezetnek nincs elegendő sejtje a vérrögképzéshez és a vérzés megállításához. Ezért lesznek hajlamosabbak az ilyen típusú gyógyszert szedő emberek a gyakori véraláfutásra.

Cikkünk a következő oldalon folytatódik, lapozz!

Oldalak

Szólj hozzá Te is!