Egészség

Újabb hat embert ölt meg a koronavírus - minden, amit tudni kell róla

Egyre szedi áldozatait a betegség.

Veszélyes fertőzés

Egy új kínai koronavírus - a SARS-hoz hasonló (súlyos akut légzőszervi szindróma, Severe Acute Respiratory Syndrome) - több mint 200 lakost fertőzött meg, mióta tavaly decemberben felütötte a fejét Wuhanban. Leo Poon kutató, aki először dekódolta a problémát úgy gondolja, hogy egy állati szervezetben kezdődött a terjedés, majd átkerült az emberekre is. "Amit biztosan tudunk, hogy tüdőgyulladáshoz vezet és a betegek nem reagálnak az antibiotikumos kezelésre. A halálozási arányt tekintve a SARS átlagosan a fertőzöttek 10 százalékát öli meg" - fejtette ki a virológus szakértő a CNN-nek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO - World Health Organization) útmutatást nyújt az országoknak azzal kapcsolatban, hogyan tudnak felkészülni az esetleges járványra, valamint hogyan képesek minél hatékonyabban ellátni a pácienseket a megfelelő háttértudással. Íme néhány fontos részlet, amit a koronavírusról tudni érdemes.

A koronavírus - mi ez

A koronavírusok az állatok körében gyakori víruscsoportok. Az Egyesült Államok Betegségmegelőzési- és ellenőrzési Központja szerint ritkán a tudósok zoonózisnak nevezik őket, ami azt takarja, hogy állatokról emberekre terjedhetnek.

Tünetek

MERS

A vírus általában enyhe vagy közepes mértékű felső légúti megbetegedéssel jár, mely hasonló a megfázáshoz. A koronavírus tünetei között lehet orrfolyás, köhögés, torokfájás, esetleg fejfájás vagy néha láz, amely pár napig tarthat. A gyengült immunrendszerrel rendelkezők, az idősek és a nagyon fiatalok számára előfordulhat, hogy a vírus sokkal súlyosabb légúti megbetegedést okozhat, például tüdőgyulladást vagy hörghurutot. Van egy maroknyi emberi koronavírus, mely sok esetben halálos. A közel-keleti légzőszervi szindrómát - más néven MERS vírust - először a Közel-Keleten jelentették 2012-ben. A hivatalos adatok alapján akkor a fertőzött 10 beteg közül négy halt meg.

SARS

A másik koronavírus a súlyos akut légzőszervi szindróma, más néven SARS, amely szintén súlyosabb tüneteket okozhat. Először a dél-kínai Guangdong tartományban azonosították, a WHO szerint légzési problémákat okoz, de hasmenést, fáradtságot, légszomjat, légzési zavart és veseelégtelenséget is diagnosztizálhatnak miatta. A beteg életkorától függően a SARS-szal okozott halálozási arány az esetek 0-50 százaléka volt, az idősebbek voltak a legsebezhetőbbek.

Cikkünk folytatódik a következő oldalon...

Fotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Lifestyle
Arról korábban már mi is beszámoltunk, hol érdemes elhelyezned a routert az otthonodban, ha a lehető leggyorsabb internetre vágysz, most azonban azt is eláruljuk, melyik az a három hely, ahová...
Sztárok
Ha rajongsz a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes évek fősodorbeli amerikai filmjeiért, akkor a kisujjadból kell kiráznod a megfejtést!
Sztárok
Szinte kötelező program volt a magyarok életében hétvégente a tévé elé ülni és Már megint Malcolmot nézni. Az egykor cuki kisfiú szívdöglesztő pasivá érett Frankie Muniz, aki meglepő karriert...