Egészség

Éveket vehet el az életünkből, ha a kész ételt megsózzuk

A kész ételek rendszeres sózása évekkel rövidítheti meg az életünket egy félmillió középkorú britet vizsgáló tanulmány szerint.

Jobban tennénk, ha már nem sóznánk az étkezőasztalnál?

A kutatók megállapították, hogy a férfiak esetében több mint két évvel, a nők esetében pedig másfél évvel csökkenti a várható élettartamot, ha mindig sót tesznek az ételhez. Ebbe azonban nem számít bele a főzés során történő fűszerezés – írja cikkében a The Guardian.

A tanulmány nem zárta ki véglegesen az egyéb tényezőket, például azt, hogy a sófogyasztás az általánosan kevésbé egészséges életmódot jelképezi, de a munka mögött álló csoport szerint a bizonyítékok elegendőek ahhoz, hogy az embereknek fontolóra vegyék az ételek fűszerezésének elkerülését.

„Tudomásom szerint a mi tanulmányunk az első, amely a só hozzáadása az élelmiszerekhez és a korai halálozás közötti összefüggést vizsgálja” – mondta a tanulmány vezetője, Lu Qi, a New Orleans-i Tulane Egyetem professzora. Hozzátette:

„Még a nátriumbevitel szerény mértékű csökkentése is, – azáltal, hogy az asztalnál kevésbé vagy egyáltalán nem sózzuk az ételeket – valószínűleg jelentős egészségügyi előnyökkel jár.”

A sófogyasztást nehéz pontosan nyomon követni, mivel sok feldolgozott élelmiszer nagy mennyiségű sót tartalmaz, és a vizeletvizsgálattal történő közvetlen mérés nem feltétlenül ad pontos képet az általános sófogyasztásról. A nyugati népesség nátriumbevitelének körülbelül 70%-a feldolgozott és elkészített élelmiszerekből származik, 8-20%-a pedig az asztalnál hozzáadott sóból. A só hozzáadása azonban nagyon jó mutatója annak, hogy valaki mennyire kedveli a sós ízű ételeket, ezért a kutatócsoport erre a mérésre összpontosította elemzését.

Azokhoz képest, akik soha, vagy csak ritkán sózták meg az ételüket, 28 százalékkal nagyobb volt az idő előtti halálozás kockázata azoknál, akik mindig megsózták az ételt. Az 50 évesen az ételüket étkezéskor mindig megsózó férfiak és nők várható élettartama 2,3 évvel, illetve 1,5 évvel volt rövidebb.

„A normál sómennyiséget fogyasztó egészséges embereknek nem kell túlságosan aggódniuk a sóbevitelük miatt. A szívbetegeknek azonban valószínűleg csökkenteniük kell a sófogyasztásukat, például azzal, hogy a kész ételt már ne sózzák meg”

– tette hozzá Annika Rosengren professzor, a Göteborgi Egyetem vezető kutatója.

A kutatás során figyelembe vették azokat az egyéb tényezőket is, amelyek befolyásolhatják az eredményeket, beleértve az életkort, a nemet, az etnikai hovatartozást, a nélkülözést, a testtömegindexet, a dohányzást, az alkoholfogyasztást, a fizikai aktivitást, az étrendet és az olyan egészségügyi állapotokat, mint a cukorbetegség, a rák és a szívbetegség.

Zacher Gábor toxikológus évek óta töretlenül kongatja a vészharangot, hogy felhívja a figyelmet arra, mekkora probléma Magyarországon az alkoholizmus.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Sztárok
A walesi hercegné március végén, a közösségi médiában jelentette be, hogy rákot diagnosztizáltak az orvosok. A legfrissebb fejlemények arra engednek következtetni, hogy súlyosbodott Katalin állapota.
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.