Egészség

Dr. Tajti Zsanett: Igenis megfertőződhetnek csecsemők, sőt az újszülöttek is - Interjú

A Femcafe Inspiráló Nők Estjének egyik díjazottját, Dr. Tajti Zsanett gyermekorvost kérdeztük az új koronavírus-járvány kapcsán többek között arról, hogy a kicsikre nézve mennyire veszélyes ez a kórokozó.

Horváthné Dr. Tajti Zsanett 9 éves kora óta gyermekorvosnak készült, végül csecsemő- és gyermekgyógyász, majd gyermekintenzíves szakorvos lett. Ezt követően megálmodta, majd létre is hozta a „Tündéri doktornéni – online gyermekorvosi rendelő” Facebook-csoportot, ahol közel 20.000 anyukának adnak választ gyermekeikkel kapcsolatos szakorvosi kérdésekben. Az országban egyedülálló kezdeményezésként előrukkolt a Tunderidoktorneni.hu oldallal is, ahol a szülők hiteles, szakmai információkat kaphatnak a gyermekgyógyászati kérdésekben és a nap 24 órájában különböző profilú gyermek-szakorvosokkal konzultálhatnak. A 35 éves anyuka motiváló teljesítményét és munkásságát az idei Inspiráló Nők Estjén is elismertük: olvasóink, valamint a neves jelölőbizottság A leginspirálóbb hétköznapi hős kategória díjazottjának szavazta meg, illetve a Bors különdíját is ő nyerte el.

Illuzió, hogy a gyerekekre egyáltalán nem veszélyes a vírus

Te, mint egészségügyi dolgozó, hogyan éled meg a mindennapokat, illetve a jelenlegi járványhelyzetet?

Munkakörtől függetlenül embert próbáló időszak ez a mostani, azt hiszem senki nem gondolta volna 1-2 hónappal ezelőtt, hogy ennyire kifordulhat az életünk a normál mederből. Az egészségügyben dolgozókra különösen nagy teher hárul, de nem szabad elfelejteni más szakmák képviselőit sem, sőt akár a “home-office”-ban 2-3 óvodás, iskolás korú gyermekkel otthon küzdő édesanyákat sem. Az egészségügyben dolgozók ezelőtt is 110 százalékot teljesítettek, csak nem irányult ekkora figyelem ránk. Aki ebben a munkakörben van, annak hivatása a szakmája, így - eddig is és ezután is - mindent meg fogunk tenni a betegeink érdekében. Talán ez a fegyelmezettség és elhivatottság lehet a kulcsa a magyarországi helyzet kordában tartásának. Nagyon sokat jelent nekünk, hogy ennyien támogatnak minket. Talán erőt és hitet tudunk adni az embereknek, hogy itt vagyunk, készen állunk és harcolni fogunk értük.

Sokan olyan kérdést is fel mernek tenni, amit a védőnőnek vagy a házorvosuknak talán nem

Sokkal több beteg fordul hozzátok segítségért a weboldalon keresztül, mint a kevésbé viszontagságos időszakokban?

Amikor elindult a Facebook-csoportunk, majd a weboldalam, akkor tisztában voltam vele, hogy van jövője a hiteles, szakmai online tanácsadásnak. Ezzel hatalmas terhet veszünk le az alapellátókról, és odafigyelve a "szürke zónás”, kicsit rosszul levő betegekre, akár elérhetjük, hogy időben, a megfelelő szakorvosi vizsgálatra vagy sürgősségi ellátásra kerüljenek a gyermekek. Sokan első gyermekes szülőként megerősítést, tanácsot várnak tőlünk és sokan olyan kérdést is fel mernek tenni, amit a védőnőnek vagy a házorvosuknak talán nem. Most, amikor hatalmas terhelés alatt vannak a háziorvosok és mindenki igyekszik elkerülni, hogy kilépjen az otthonából, többen fordulnak hozzánk tanácsért, illetve igyekszünk az oldalunkon is számos hasznos bejegyzéssel támogatni a szülőket és eloszlatni a kétségbeesésüket a koronavírussal szemben.

Igenis megfertőződhetnek csecsemők, sőt újszülöttek is

Mik a leggyakoribb kérdések, esetleg tévhitek, amikkel a szülők felkeresnek titeket?

Sok helyen elhangzott, hogy nem a gyermekek a koronavírus elsődleges célpontjai, ugyanakkor ez hamis illúziókat kelt a szülőkben. Igenis, megfertőződhetnek csecsemők, sőt újszülöttek is, ráadásul a gyermek populáción belül is vannak társbetegséggel vagy daganatos megbetegedéssel élők, tehát ők legalább annyira esendőek, mint a hatvan év feletti páciensek. A 2-4 éves korosztály egyébként is folyamatosan beteg, a bölcsődébe vagy óvodába kerüléssel eddig is egymást érték a hurutos, lázas állapotok. Most érzékenyebben veszik a szülők ezeket a tüneteket, holott jelenleg még mindig a szezonális vírusfertőzések (pl. RSV, influenza, parainfluenza stb.) állnak az első helyen. Fontos kiemelni, hogyha gyanú van rá, hogy koronavírus fertőzése lehet a gyermeknek, először értesítsék telefonon a háziorvosukat, illetve tartsák be a helyi rendelők, kórházak eljárásrendjeit és a meghatározott helyre vigyék a gyermeküket vizsgálatra.

Mennyire gyakori, hogy pozitív gyermekeknél a teszt eredménye? Esetleg te már találkoztál ilyen esettel az utóbbi időben?

A jelen helyzetben az egészségügy egyik legfontosabb feladata a megfelelő munkaszervezés, külön betegutak biztosítása a lázas és nem lázas betegeknek. Ezzel érhetjük el, hogy az egészségügyi dolgozók ne fertőződjenek, illetve az arra felkészült osztályokon és ambulanciákon csoportosuljanak a gyanús esetek. Igazolt koronavírusos esettel ennek megfelelően még nem találkoztam.

"Lehet enyhe hurut, hőemelkedés vagy akár hasmenés is a tünetek között"

Mit tanácsolsz a szülőknek, mire figyeljenek oda mindenképp?

COVID-19 fertőzésre klasszikus esetben akkor van gyanú, ha a gyermek tünetei hirtelen jelentkeznek, magas láza van, amihez légszomj és köhögés társul, illetve az elmúlt 14 napban találkozott olyan személlyel, aki fertőzött lehetett. Gyermekkorban viszont nem ennyire egyszerű a helyzet, mert lehet enyhe hurut, hőemelkedés vagy akár hasmenés is a tünetek között. Általános érvényű, hogy gyermekkel akkor forduljunk feltétlenül orvoshoz, ha 3-6 hónaposnál kisebb és lázas, vagy légzési elégtelenséget (emelkedett légzésszám, nyögő, préselő légzés) tapasztalunk, a bőre sápadt, szürkés, esetleg bevérzés jelentkezik rajta, nehezen ébreszthető vagy elégtelen a folyadékbevitele. Szintén szükséges orvosi vizsgálat, ha a fél évesnél nagyobb gyermek 2-3 napos láz után sem javul.

Fontos kérdés az is, hogy a gyerekek ezt a jelenlegi helyzetet hogyan élik meg. Számtalan posztot lehet látni a Facebookon is a kétségbeesett szülőktől, hogy a gyerekük megijed és retteg a járvány miatt. Mivel tudjuk megnyugtatni a kicsiket?

Minden krízis kapcsán, legyen az akár közvetlen családi vagy a COVID világjárvány, az a véleményem, hogy a gyermek azt érzi, amit a szülei sugallnak. Ha mi rettegünk, a gyermekre is ráül a kétségbeesés. Ha mi tartani tudjuk magunkat, mindent megteszünk a megelőzés érdekében, pozitívan állunk a dolgokhoz, akkor a gyermekeink is biztonságban fogják érezni magukat. Sokat taníthat nekünk ez a helyzet, megtanuljuk óvni a szeretteinket, segíteni embertársainkat és fegyelmezni saját magunkat is. Rájövünk, hogy mennyi felesleges dolog volt az életünkben és értékelni tudjuk majd a napot, amikor újra részt tudunk venni egy színházi előadáson vagy önfeledten találkozhatunk a barátainkkal.

Milyen további óvintézkedéseket javasolsz, amit minden szülőnek és gyermeknek érdemes betartania?

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a legfontosabb, hogy aki megteheti, maradjon otthon! Akkor is, ha beteg, akkor is, ha tünetmentes. Tartsuk be az általános higiénés szabályokat, mossunk gyakran kezet szappannal és vízzel vagy alkoholos fertőtlenítővel. Csak akkor hordjunk maszkot, ha hurutosak, lázasak vagyunk! Segítsük az időseket és a gyermekeket se engedjük közösségbe, játszótérre. Most mindenki közös érdeke a fegyelem. Hiteles forrásokból tájékozódjunk, ugyanakkor ne hagyjuk, hogy csak ez legyen minden gondolatunk!

Nem könnyű mindennek megfelelni, de az idei Femcafe Gálán is azokat a nőket díjaztuk, akik kimagasló teljesítményt tudnak nyújtani az élet számos területén.

Leadfotó: Instagram/tunderidoktorneni

Oldalak

Egészség
Lifestyle
Húsvétkor a magyarok egyszerűen bolondulnak a kalácsért. Viszont vannak olyanok, amik nem a legjobb minőségűek. Van, amibe mi is belefutottunk.
Lifestyle
Egyre több az internetes bűnöző, akik ugye nem csak az OTP Bank nevében telefonálgatnak. Most egy nyugdíjast túlságosan is könnyű volt behúzni a csőbe.
Lifestyle
Ha ezt az akadályt is sikerrel veszed, jogosan lehetsz majd büszke magadra!