A csontritkulás világnapja - Minden, amit érdemes tudni az oszteoporózisról

Csontozatunk egészen 25-30 éves korig erősödik, gyarapszik, majd gyengülni kezd – ez egy természetes folyamat, mely a korral jár. Vannak azonban bizonyos tényezők, amik nagyban befolyásolják, hogy időskorra kialakul-e a csontritkulás vagy sem.

Tünetei, kialakulásának okai

Az oszteoporózis a csontállomány nagymértékű leépülése, gyengülése, melynek következményeként megnő a csonttörés esélye. Kezdetben nincsenek tünetei, nem jár fájdalommal, a legtöbbször egy súlyosabb baleset alkalmával figyelnek fel rá, mikor eltörik vagy megreped egy csont, előrehaladott állapotban viszont akár a mindennapi tevékenységekben is akadályozhat a betegség. 40 éves kor felett, illetve ha a családban előfordult már hasonló eset, tanácsos elmenni orvoshoz egy rutinvizsgálatra, kutatások ugyanis kimutatták, hogy kialakulásában nagy szerepet játszik a genetika. Növeli az esélyeket továbbá, ha valaki eleve vékony, gyenge csontozatú, nem figyel oda az egészséges táplálkozásra, dohányzik vagy ülőmunkát végez.

Kiket érint?

A nők nagyobb százalékban szenvednek a betegségtől, mint a férfiak, ez elsősorban gyengébb mivoltukból adódik. Ezenkívül szerepet játszik még a hormonális változás is, tehát annál, aki 16 éves kora után kezdett menstruálni, rendszertelen a vérzése vagy 40 éves kora előtt éri el a változókort, nagyobb eséllyel következik be a csontritkulás.

Fotó: blush.com.pk

Oldalak

Sztárok
A walesi hercegné március végén, a közösségi médiában jelentette be, hogy rákot diagnosztizáltak az orvosok. A legfrissebb fejlemények arra engednek következtetni, hogy súlyosbodott Katalin állapota.
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.
Utazás