Csábító mélység és aura - A rudabányai bányató

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Rudabánya elsősorban bányászati múltjának és az itt megtalált 12 millió éves emberszabású majom maradványainak köszönheti hírnevét. Most azonban inkább hazánk legkülönlegesebb és egyben legfélelmetesebb tavát, a rudabányai bányatavat mutatjuk be.

Keletkezése
A tó 1985 után, a volt vasércbánya helyén, a Vilmos és az Andrássy II. bányarész találkozásánál keletkezett. Eleinte egy-egy különálló tavacska képződött, majd ezek a vízszint emelkedésével egyesültek. Így érte el a tó mai, nagyjából állandósult kiterjedését; a körülbelül 300 méteres hosszát és átlagosan 80 méteres szélességét. Legnagyobb mélysége megközelíti a 60 métert, ezzel hazánk legmélyebb állóvizeként tartják számon.

Panorámája és élővilága
Nem csak ominózus mérete, hanem hazánkban egyedülálló tájképe is látogatásra ösztönöz minket; a tavat hívogató, mediterrán hangulatot idéző meredek sziklafalak és omlások határolják. Ezek a külszíni bányaművelés után maradtak vissza, felületüket fokozatosan borította el a növényzet.

A sovány talajon ugyan főként csak akác- , nyár-, nyír- és fenyőfák, valamint különféle cserjék tudtak megkapaszkodni, ám a vastagabb földrétegeken tölgyesek is gyökeret eresztettek. A tó kezdettől fogva otthona halaknak és más élőlényeknek is, ám hideg, tápanyagokban viszonylag szegény vizét leginkább csak a kisebb halfajták kedvelik. Bár már nagyobb ragadozóhalat - több kilós csukát - is fogtak itt, általában nem ez a jellemző.

A kristálytiszta, kékeszöld víztükör a szürkében, barnában, sárgában és vörösben tündöklő sziklákkal, valamint a zöld növényzettel festői képet mutat, és minden idelátogatót csobbanásra ösztönöz. A tó azonban magántulajdonban van, így nem minősül horgásztónak, és a benne való fürdés is szigorúan tilos! A hideg, hirtelen mélyülő víz, valamint a felszín alatt rejtőzködő sziklák ugyanis halálos veszélyt jelentenének a fürdőzőkre.

A tó megtekintése is csak úgy lehetséges, ha előre jelezzük látogatási szándékunkat a rudabányai múzeumban az alábbi elérhetőségen: 3733 Rudabánya, Petőfi u. 24., telefon: 48/ 353-151. Csakis a múzeum rendelkezik ugyanis a tulajdonostól kapott olyan állandó engedéllyel, amely lehetővé teszi a tó és a volt külszíni vasércbánya megtekintését. A tóhoz vezető magánútra az engedély segítségével autóval is behajthatunk, a parkolásra pedig közvetlenül a parton van lehetőségünk.

Nem meglepő, hogy hazánk e legszebb fekvésű tája filmforgatások kedvelt helyszíne lett. A kamerabeállításoktól és az időjárástól függően megidézhet akár egy gyönyörű trópusi tengerpartot vagy egy elhagyatott, lakatlan szigetet is.

Amit még látnunk kell
Ha már ellátogatunk ebbe a mindössze nagyjából 3000 lelket számláló kisvárosba, érdemes megtekinteni a többi nevezetességet is: a hazánk egyik jelentős egyházi emlékét képező református templomot, illetve betérhetünk a (már az engedély kapcsán említett) világhírű Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bányászattörténeti Múzeumba is, melynek kiállítási tárgyai Magyarország érc-és ásványbányászatának múltbeli rejtelmeibe avatnak be minket.

Oldalak

Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.