Pizzasütés otthon? Nem nagy ördöngösség! Ha így csinálod, nem rontod el

Úgy gondolod, házi pizzát készíteni túl fáradságos? Tévedsz! Csak kövesd szerzőnk, az Egy szakács naplója blog írójának útmutatóját és a végeredmény sokkal finomabb lesz annál, mint amit rendelni szoktál!

Kerti partik elmaradhatatlan kelléke

A nyári kerti partik, és házibulik elmaradhatatlan kelléke az ősöreg pizza. Sokan nem mernek neki ugrani, mert félnek a kelt tésztától, a nyújtástól, pedig nem nagy ördöngösség. Itt egy kis útmutató ahhoz, hogyan nyűgözzük le vendégeinket, kézzel nyújtott házi tésztánkkal.

Bár dolgoztam pizzaszakácsként rövid ideig egy kisvárosi pizzériában, mégis a jól bevált pizzareceptemet még gimnazista koromban kísérleteztem ki a rengeteg haveri összejövetel hatására, ahol nem egyszer 6-7 pizza is elfogyott egy este alatt. Mire pizzériába jutottam, már csak a helyes tésztanyújtást tanultam meg, és azt, hogy hogyan vegyem le a pincérlányokat a lábukról a pizzatészta dobálásával.

Figyelem! Ez a pizza recept otthoni felhasználásra készült. Természetesen egy igazi olasz pizzériában akár két napig is kelesztik a pizzatésztát, de ettől most tekintsünk el, hisz pár elvetemült konyha ördögöt leszámítva, otthon senki nem áll neki két nappal korábban a kelesztésnek.

Pizza história

Maga a pizza eredete körül több történet is kering, sőt, több ország neve is felmerül, mikor az első pizzáról beszélünk. Olajjal, és fűszerekkel ízesített, lapos kenyértésztát ettek már a görögök is, és valljuk be tényleg közel áll a pizza szóhoz a pita. Az első pizzákat arra használták, hogy ellenőrizzék, elég forró-e a kemence, amolyan próbasütésképp tették őket be. Aztán elkezdték ízesíteni ezeket a lapos kenyereket, olívaolajjal, zöld fűszerekkel, fokhagymával.

A ma ismert paradicsomos, sajtos verzióját mégis csak a 19. század elején kezdték el készíteni, míg a leghíresebb "alap" pizzát 1889-ben alkotta meg a nápolyi Raffaele Esposito, Margherita királynő tiszteletére, és a feltétek se véletlenek: paradicsom, mozzarella, és bazsalikom, mint az olasz zászló színei.

Aztán a 19. század vége felé, az olasz emigránsok elvitték a pizzát Amerikába, ahol aztán 1905-be megnyílt az első pizzéria, és elindult az amerikai pizza fejlődés, párhuzamosan az olasszal együtt. Az amerikai pizzériáknak további löketet adott a II. világháborúból hazatérő, Olaszországban szolgált veteránok is, akik nem csak végigháborúzták az országot, de végig is kóstolták. Onnantól kezdve robbanásszerűen elindult a pizzaforradalom Amerikában, és annak ellenére, hogy klasszikus olasz ételről beszélünk, a pizza említésével legalább annyi ember fejében jelenik meg az amerikai zászló, mint az olasz trikolór.

Az otthoni pizzakészítésnél általában két nagy kérdés merül fel: hogy készítsünk tésztát, és hogyan pizzaszószt. Mindkettő túlmisztifikált kérdés, és ha leírom, csak a fejünket fogjuk fogni, hogy ez ennyire egyszerű? Gondoljunk csak bele: a pizza egy kenyértészta. Nem több.

Tészta

Rengeteg "eredeti" receptet olvasni az interneten, mézzel, sörrel, tojással, tejjel, áldozati kecske vérével , miközben kenyértésztáról beszélünk. Az egyetlen amiben eltérünk a klasszikus kenyértésztától, hogy egy kevés olívaolajat adunk a tésztához. Könnyű, levegős tésztát kell kapnunk, ami elválik az edénytől.

4 pizzához

  • 60 dkg liszt (a legjobb a BL80-as liszt, de tökéletesen működik sima BL 55-össel is)
  • 3 dl langyos víz
  • 5 dkg friss élesztő
  • 1 dl extra szűz olívaolaj
  • csipet só
  • csipet cukor

1. Az élesztőt futtassuk fel a langyos vízben a cukorral: hagyjuk állni 15-20 percet.

2. A lisztet, az olajat, a sót és a felfuttatott élesztőt dagasszuk össze, addig míg szép, hólyagos kelt tésztát nem kapunk. Ha nem vagyunk bátrak, csináljuk géppel, én a kézi dagasztás híve vagyok.

3. Az így kapott tésztát vágjuk négy egyenlő részre, majd formázzunk szép bucikat belőle, és letakarva hagyjuk őket kelni míg kétszer akkorák nem lesznek. Szobahőmérsékleten, ez nagyjából 50-60 percet vesz igénybe.

Nyújtás

Mivel megmutatni könnyebb, mint leírni, egy kis videóval készültem, hogyan is nyújtsuk el szép körformájúra a pizzatésztát, anélkül hogy barbár módon sodrófával esnénk neki. Egyszerűen csak lapítsuk el finoman a bucikat, majd két tenyerünket a kör alakú - még vastag - tésztára helyezve a jobb kezünk külső élével toljuk kifelé a pizza jobb oldalát, és forgassuk tovább a bucit, miközben a bal kezünk élével balra húzzuk a pizza tésztát, így egyenletesen kör-körösen nyújtva a tésztát, egész addig míg a megfelelő vastagságot el nem érjük. Legyen az vastagtésztás pizza, vagy akár egy igazi nápolyi, vékony tésztás. A kezünk éle ne közvetlen a pizza szélén helyezkedjen el, hanem attól 1-2 cm-rel beljebb, így a nyújtás közben létre is jön a pizza széle.

A folytatáshoz lapozz a következő oldalra!

Oldalak

Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.