Filmezz ügyesen! A home videótól a bravúros kisfilmig

Ballagás, karácsony, születésnap vagy épp első lépések, gyermekversikék, táncverseny – ezekről a pillanatokról fényképek és videók készülnek. Ám otthon a felvételeket visszanézve jön a döbbenet pillanata „jajj, ezek nem úgy sikerültek, ahogy gondoltam”. Íme néhány tipp, hogy szép felvételeket készíthess.

Módok és manuális beállítások
Egyre több olyan elektronikus kütyü van forgalomban, amellyel felvételt lehet készíteni. Ha csak simán bekapcsoljuk az eszközt és megnyomjuk a felvétel gombot, attól még nem fognak jól sikerülni a filmek.
Most már egyre több telefonon is állítható a fehéregyensúly, ezt általában csak „wb”-vel jelölik, ami white balance-ot jelenti. A jó képeknek a fehéregyensúly a titka, érdemes a felvétel előtt beállítani, ehhez csak egy fehér felület kell, amihez a gép be tudja lőni az egyensúlyt. Nézzük meg a fényképezőgép, kamera, telefon stb. használati utasításában, hogy hol tudjuk ezt beállítani.

A másik fontos alapkő a fény. Kevés fényben lehetetlen szép filmet készíteni, ha van rá lehetőség, akkor világítsuk meg a helyszínt annyira, amennyire lehet. Soha ne készítsünk úgy felvételt, hogy a témánkat (pl. szülinapos gyermek) az ablak elé állítjuk. Így a képen látszó alak be fog sötétedni és semmi nem fog látszódni a filmen.

A fókusz beállítása már kényes kérdés, ha valaki nagyon szeretné használni, akkor tanulja meg kezelni, de előre bocsátjuk, hogy ezt elsajátítani nem egy-két órán múlik. Nyugodtan használd az autófókuszt.

Stabil képek
Az ide-oda mozgó vagy remegő kép rettenetesen fárasztó a szemnek és az agynak. Ráadásul ha folyamatosan mozog a kép, akkor az elvonja a figyelmet a lényegről: a képen szereplő személyről.
A legtöbb készüléken beállítható a „kézrázkodás” funkció, amely mentesíti a képet az apró rázkodásoktól, ez a mód mindig legyen bekapcsolva.

A remegő képe elkerülésének érdekében szerezzünk be egy statívot. A kis kézi kamerákhoz és fényképezőgépekhez elegendőek a gyengébb, vékonyabb állványok is. Ha pedig állvány nélkül kell dolgozni, akkor pedig a kamerát tartó kezünk könyökére kell odafigyelni. A könyöknek minél közelebb kell lennie a testhez, a másik kezünkkel finoman tarthatjuk az LCD monitort, vagy épp a gépet. Mindehhez álljunk kisterpeszbe, mert ez sokkal stabilabb, mintha csak szimplán álldogálnánk.

Kompozíciók
Mivel a házi videók főszereplői általában emberek így itt arra kell főleg figyelni, hogy hol „vágjuk el” őket. Csúnya képet eredményez, ha valakit izületnél vágunk el. Mindig próbáljuk úgy belőni a képet, hogy kicsivel a kényes részek felett vagy alatt kezdődjön a kép, pl. térd fölött, könyék alatt.

Vegyük elő a szépérzékünket és keressük a szép színeket, képeket. Ha valami nagyon szépet örökítünk meg, azzal emeljük az emlék fényét. Ha szabadtéri felvételt készítünk, akkor a legideálisabb a délutáni napfény, ekkor a kontúrok nem túl erősek viszont a színek szebbek mint délelőtt.

Ha érdekel a fényképezés, akkor olvasd el, hogy miként lehet elkerülni a vörös szemeket.

Oldalak

Lifestyle
Az internet már jó ideje velünk van, a magyar kormány azonban most megváltoztatna néhány dolgot. Meglátjuk, hogy véghez viszik-e!
Egészség
Ha még mindig nem érted el a vágyott alakot a nyárra, akkor most mutatunk egy olyan élelmiszert, melynek hihetetlen előnyei vannak, ha minden egyes nap fogyasztasz belőle egy keveset, sőt mi több,...
Sztárok
Újabb botrányos helyzetbe csöppent a 66 esztendős színész. Baldwin nem bánt kesztyűs kézzel a zaklatójával.