Egészség

Puffadás, érzékeny mellek, ingerlékenység - Így enyhítheted természetesen a premenstruációs tüneteket

Bár sokan kényelmetlenségként tekintenek rá, valójában számos csodát és lehetőséget rejt magában a menstruáció: minden hónapban pontosan visszajelzi az egészségi állapotunkat, és általa élhetjük át női létünk varázsos pillanatát, édesanyákká válhatunk. Olvasd el, szakértőnk, Kiss Olga dúla, szülésfelkészítő mit gondol a témáról!

A menstruáció a női lét velejárója

Egy Hold-ciklus több szakaszra osztható: a vérzés utáni időre, peteérésre, vérzés előtti időre, és magára a vérzésre. Mindhárom szakaszra más-más fizikai és lelki jellemzők érvényesek. A menstruációt követő két hétben energikusak vagyunk, tele tetterővel, kicsattanó kedvvel. A peteérés pár napján megváltozik az illatunk, a kisugárzásunk, szemünk, bőrünk, hajunk ragyog és megnő a szexuális étvágyunk. A peteérést követően egyre inkább befelé fordulunk, és ahogy közeledünk a vérzés idejéhez, többet és színesebbet álmodunk, nem kívánjuk a nehéz ételeket, megnő az alvásigényünk, szeretünk lustálkodni, ábrándozni, megnő az intuíciónk.

Mindeközben fizikailag is változunk, minden hónapban, újra és újra, hiszen a hormonok szintje, összetétele, egymáshoz viszonyított aránya is változik. A szervezetünk minden hónapban felkészül egy esetleges várandósságra: tartalékokat raktároz, megvastagítja a méhnyálkahártyát, ellazítja a simaizmokat, hogy biztonságos fészket hozhasson létre egy kisbabának. Ha nem történik megtermékenyítés, a megvastagodott méhnyálkahártya vérzés kíséretében leválik a méh faláról. A vérzés idején sérülékenyebbek vagyunk, a relaxin hormonnak köszönhetően lazábbak az ízületeink, a szalagok, több pihenésre van szükségünk, nem esnek jól a kemény fizikai megterhelések.

A premenstruációs tünetek

A menstruáció előtti 7-10 napban jelentkezhetnek a premenstruációs tünetek, amelyekkel alapvetően nincsen probléma, hiszen a hormonok hatására a szervezetünk jelzi a fentebb említett változásokat. Konkrét PMS szindrómáról akkor beszélünk, ha a tünetek a mindennapi életet negatívan befolyásolják, felborítják, akadályozzák, illetve szélsőséges formában jelentkeznek.

A PMS tünetei rendkívül változatosak lehetnek, fizikailag és lelkileg egyaránt. A folyadék visszatartás, puffadás, mellérzékenység, édesség utáni sóvárgás, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, szédülés, hányinger, erős szívdobogás érzet, fokozott izzadás, az arc bőrének változása (zsírosodás, pattanások), viszkető bőr mellett jelentkezhet hangulatingadozás, ingerlékenység, depresszió, szorongás, alvászavar, idegesség és csökkent koncentrációs képesség is.

Fotó: brunet.ca

Oldalak

Egészség
Egészség
Talán te sem gondoltad volna, de a növényi alapú tejalternatívák közül a mandulatej mögött bizony a zabtej a legnépszerűbb választás, amely az elmúlt időszakban igencsak éles vitákat váltott ki,...
Lifestyle
A tulipán virágzása elképesztő és káprázatos látvány, viszont ahhoz, hogy sokáig tartson a csoda, meg kell adni a növényeknek a megfelelő gondoskodást.
Sztárok
Balogh Levente és a kislánya között nagyon jó a kapcsolat. Ez onnan is látszik, hogy Szimi oda is tud pörkölni néha az édesapjának.