Milyen vizet igyunk? - Csapvíz kontra ásványvíz


Sokak számára okoz dilemmát, hogy a csapvizet vagy az ásványvizet válassza. Mi is erre kerestük a választ...

A nyár ugyan még hivatalosan nem vette kezdetét, mégis a nagy hőségben egyre több vizet igényel a szervezetünk. Hogy ki mivel csillapítja szomjúságát a forró napokon egyénenként változik, de a víz szerepe nem csak szomjoltóként fontos. Főzésnél, tisztálkodásnál ugyanúgy használjuk. De mit? Ásványvíz kontra csapvíz, avagy valóban egészséges, ami a csapból folyik?
 

Ásványvíz kontra csapvíz
Egyre inkább megnőtt hazánkban is az ásványvíz vásárlásának aránya, sokan a csapvizet még főzésre sem használják, vagy ha mégis, akkor csakis a manapság divatos szűrőberendezéseken keresztül tisztítva. Milyen szennyeződések lehetnek a csapi vízben? A magyarországi vizek esetében leginkább a nitrit-, nitrát-, ammónium-, bór- és arzénszennyezéstől kell tartani, illetve a különböző baktérium-szennyezettségtől, valamint legszélsőségesebb esetben beszélhetünk a vízben lévő gyógyszermaradványokról is.

Mindenképpen fontos leszögezni, hogy a csapvíz (ivóvíz) minőségét sokkal szigorúbb szabályozás biztosítja, mint a boltokban megvásárolható palackozott ásványvizekét. Ennek ellenére az ásványvíz mindenképpen több olyan ásványi anyagot tartalmaz, amely az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen. Mégsem kell feltétlenül a boltba rohanni és a legdrágább ásványvizet a polcról leemelve azt gondolni, hogy így máris sokkal egészségesebb életmódot folytatunk, hiszen Magyarország rendkívül jó minőségű vezetékes vízzel van ellátva!

 

Víztisztítás
Ha mégis tartanánk attól, hogy lakóhelyünkön a víz minősége ártalmas lehet egészségünkre, vagy tisztálkodás közben bőrünkre: rengeteg otthoni víztisztító berendezés közül válogathatunk. Ezek árfekvése az ígért víz minőségével arányosan nő. Válogathatunk vízszűrő kancsók, vagy csupán egy csaptelepre felszerelhető vagy akár a fürdővizet is megszűrő berendezések közül is. Kezdetben ezek a készülékek a fontos ásványi anyagok egy részét is kiszűrték, ma már csak az egészségre káros lebegő szennyezőanyagokat és a víz keménységét okozó szervetlen anyagokat, valamint klórt, vegyszer maradványokat, nehézfémeket, vegyi és radioaktív anyagokat, mérgező anyagokat, arzént, baktériumokat, vírusokat, nitrátokat, nitriteket, gyógyszerszármazékokat és hormonokat távolítják el vizünkből…Ha vannak benne.

A legtöbb településen azonban tisztítják a vizet, de nem mindegy, hogy mivel. Sajnos sokszor klór segítségével történik napjainkban is a vizek tisztítása, hogy megszabaduljanak a benne lévő esetleges baktériumoktól és vírusoktól. Sok esetben viszont klórtól nem mentes víz jut el a háztartásokba, és ez nem csak fogyasztás esetén okozhat kellemetlenségeket, hanem fürdés közben is igen kellmetlen tüneteket okozhat. Ilyenek például az ekcéma, a bőrkiütés, a száraz bőr, és az allergia. Szerencsére egyre inkább próbálnak áttérni a vegyszermentes víztisztítási módszerekre, amelyek viszont jóval költségesebbek is, így jobb elővigyázatosnak lenni és ha hasonló panaszokat észlelünk, érdemes utánajárni, hogy mivel tisztítják lakóhelyünk vizét.

 

Oldalak

Sztárok
Zsurzs Kati, a népszerű magyar színésznő 1993-ban távozott a Thália Színházból: a teátrum vezetését ekkor vette át Törőcsik Mari és Schwajda György, s a két színházi nagyágyú úgy ítélte meg, hogy a...
Fashion&Beauty
A 21 esztendős sztárcsemete természetes báját és magabiztos stílusérzékét is édesanyjától örökölte.
Lifestyle
Hűséges társat keresel a mindennapokra? Ezekkel a négylábúakkal nem foghatsz mellé. Íme!