Egészség

A fertőző agyhártyagyulladás vészjósló tünetei - Innen tudhatjuk, hogy elkaptuk a kórt

Nagyon megrázta az országot, hogy a hétvégén egy 18 éves gimnazista, Ádám mindössze egyetlen éjszaka alatt belehalt a gennyes agyhártyagyulladásba. Nem véletlen, hogy az emberek pánikba estek, hiszen bárki elkaphatja a kórt: ezért szedtem össze, mit kell tudni az agyhártyagyulladásról. Olvass tovább!

Mit kell tudni az agyhártyagyulladásról?

Az agyhártyagyulladásról vagy meningitisről szinte mindenki hallott, de azok már kevesebben vannak, akik a pánikkeltő információkon kívül helytálló tényeket is tudnának mondani róla. Az agyhártyagyulladás a lágy agyburok gyulladásos betegsége, ami lefolyását tekintve lehet heveny vagy krónikus, a kórokozótól és a szervezet szöveti és sejtszintű reakciójától függően pedig gennyes, savós vagy tuberkulózisos eredetű.

A fertőződés egyértelműen cseppfertőzéssel terjed, tüsszögés, köhögés útján is összeszedhetjük, de akkor is, ha megfogunk egy olyan tárgyat, amit előtte a fertőzött illető érintett meg. A webbeteg szerint az agyhártyagyulladás baktériumai leggyakrabban a légutakban telepednek meg, ott gyulladást okoznak, a gyulladt nyálkahártyán keresztül a véráramba, majd az agyvízbe kerülnek, ott pedig elkezdik a szervezet pusztítását.

Milyen tünetei vannak?

A gennyes agyhártyagyulladás hirtelen lefolyású, fertőző betegség; baktérium okozza, de nem egy, hanem sokféle. Ebbe halt bele a 18 éves Ádám is, nála a C típusú meningococcus baktérium idézte elő a bajt. A tünetek sajnos az első pár órában nem egyértelműek, gyakran keverik össze őket az influenzára utaló jelekkel. Az elhunyt gimnazista fiúnál is ez történt: a Blikk szerint napközben semmi baja nem volt Ádámnak, este 8 órára azonban belázasodott, éjszaka pedig rosszullétre panaszkodott. A család nem aggódott, egyszerű influenzára gondolt, hiszen a közelmúltban mindannyian átestek a betegségen. A fiú percekkel később meghalt.

Nyilvánvaló, hogy egy laikusnak nehéz felismerni a betegséget, de ha valaki tudja, hogy mire figyeljen, akkor meg lehet előzni a szörnyű végkifejletet. A gennyes agyhártyagyulladás tünetei a következők lehetnek:

  • magas láz
  • zavartság
  • fejfájás
  • rossz közérzet, gyengeség
  • hányinger, hányás
  • apró bevérzések a test minden pontján
  • merev fekvés
  • az állapot gyors romlása

Hogyan lehet védekezni az agyhártyagyulladás ellen? Klikk!

Fotó: owwmedia.com

Oldalak

Egészség
Fashion&Beauty
Ahogy beköszönt a nyár, új lehetőségek és inspirációk nyílnak meg a körömtrendeket illetően is, melyekből idén sem lesz hiány.
Sztárok
Clementine egyre jobban hasonlít az édesanyjára és külsőleg minden adottsága megvan ahhoz, hogy hamarosan a nyomdokaiba lépjen.
Egészség
A kertedben hasznos gyógynövény lehet, a szántóföldeken viszont sok bosszúságot képes okozni.